Venedik su altında kaldı

Video: Venedik su altında kaldı

Soğuk hava ve aşırı yağış, İtalya'nın kanallarıyla ünlü turistik kenti Venedik'i vurdu. Deniz seviyesi yüksekliğinde son 53 yılın rekoru kırıldı. Kentin yüzde 80'i su altında kaldı. Venedik Belediye Başkanı'na göre yaşananların nedeni iklim değişikliği.

Deniz seviyesi 2 metreye kadar yükseldi, ev ve iş yerlerini su bastı. Göle dönen sokaklarda yürümek neredeyse imkansız hale geldi. İtalya'nın kanallarıyla ünlü şehri venedik "acqua alta" gelgiti nedeniyle sular altında kaldı.


İtalya’nın kuzeyini etkisi altına alan soğuk hava ve yağışlar, Venedik’te hayatı felç etti. Turizm kenti son 53 yılın en büyük su baskınını yaşadı. Yüzde 80’inin sular altında kaldığı şehirde, iki kişi hayatını kaybetti. Su baskınının esir aldığı kentte okullar da tatil edildi. İtfaiyeye, başta sel suları yüzünden evlerinden çıkamayan yaşlılar olmak üzere en az 170 acil yardım çağrısı geldi.


Venedik’in en önemli tarihi yapılarından San Marco Bazilikası da selden zarar gördü. Bazilikadaki su seviyesi 1 metreyi geçti. Bunun da bazilikada "felaket" boyutlarında bir hasar oluşturmasından endişe edildiyor.


Su baskınının kentte silinmez izler bırakacağını söyleyen Venedik Belediye Başkanı Luigi Brugnaro, "Yaşananların nedeni iklim değişikliği" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS