hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Yahudi profesörden İsrail'e tepki

  Yahudi soykırımdan kurtulan bir profesör verdiği mesajla çok konuşuldu. Yahudi profesör "Filistinlilerden çaldığımız bir toprağa nasıl oturacağız" diye sordu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İngiliz sunucu Piers Morgan'ın "Sansürsüz" adlı programına bu kez Yahudi soykırımından kurtulan Profesör Gabor Mate katıldı. Mate, programda Netanyahu yönetiminin sık sık tekrarladığı "İsrail'in kendisini savunma hakkı var" ifadesini sorguladı.

  Yahudi profesörden İsraile tepki

  “İsrail'in kendini savunma hakkı var. Evet, İsrail'in kendini savunma hakkı var ama İsrail'in insanların devletini işgal etme hakkı yok. Bakın ben Macaristan'da 1956'da 13 yaşındayken Mitzwa'da çalışıyordum. Sovyet işgaline karşı devrim oldu. Bu devrimden sonra biz mülteci olduk ve Kanada'ya gitmek zorunda kaldık. Burada Rusya'nın kendini savunma hakkı olduğunu söyleyebilir miyiz? Şunu söylemiyoruz, bu halkın da kendilerini işgale karşı savunma hakkı var. 7 Ekim'deki kötü olayları meşrulaştırmıyorum. Tarihsel bakış yanlışı olduğunu söylüyorum. İnsanlar sadece İsrail kendisini savunuyor gibi bakıyor ama kime karşı?”

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yahudi profesörden İsraile tepki

  İsrail'in kendini savunma hakkı varsa, Filistinlilerin de var ifadelerini kullanan Mate, Filistin'deki Batı Şeria'da gördüklerini anlattı. “Binlercesi katledilen bir nüfusa karşı. 80 yıldır, topraklarını alarak, evlerini yok ederek, çocuklarını hapse atarak, onlara işkence ederek bu tarih. Bakın, bir ülkenin kendini savunma hakkı gibi görünüyor olabilir ama kime karşı? 80 yıldır işgal altında olan ve yerlerinden edilen halka karşı. İşte İsrailli tarihçilerin bize göstermediği tarih. Ben böyle olmasını istemem, keşke doğru olmasa, keşke bir Yahudi rüyasında yaşasam, bu rüyayı çok seviyordum. Ta ki bunun Filistinlilere neye mal olduğunu görene kadar. Ben işgal edilen bölgeleri 3 kez ziyaret ettim. İlkinde döndüğüm zaman 2 hafta boyunca her gün ağlıyordum. Bu devam edemez. Sayılar geldikçe, ölüm sayıları geldikçe soruyorum size, biz Filistinlilerden çaldığımız bir toprağa nasıl gidip yaşayacağız?”

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow