Yalan haber nasıl anlaşılır?

Yalan haber nasıl anlaşılır?

İngiltere'nin Cambridge Üniversitesi yalan haberlere karşı alarmda olmak için bir oyun geliştirdi. "Badnews" adlı oyun internette online olarak oynanabiliyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yalan haberler nasıl yayılıyor? Onların gerçek olmadığını nasıl anlarız? Bu soruların yanıtlarını arayan Cambridge Üniversitesi "Badnews" adlı online bir oyun sitesi kurdu. Amaç, oyuncuları önceden hazırlanmış asılsız Tweet'lerle sosyal medyada popüler olmaya davet eden Bad News ile gerçek hayatta sıklıkla karşılaşılan yalan haberlere karşı 'psikolojik bir aşı' etkisi sağlamak. 

Oyunda dezenformasyon yaparak takipçi kazanmaya çalışılıyor. Oyunun mantığı basit. Dezenformasyonu ayırt etmenin en iyi yolu onun neden ve nasıl yapıldığını anlamaktır.

Geçen ay hizmete sunulan oyunda oyunda ABD Başkanı Trump ile ilgili bazı tweetler de var. Örneğin Trump'ın tweetiyle Kuzey Kore'ye savaş açabiliyorsunuz.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Oyun nedeniyle sitenin kurucularına sahte haber yayılması öğretiliyor eleştirisi getirildi. Ancak onlara göre bu eleştiri haksız. "Biz yalan haber yaymayı değil, onu ayırt etmeyi öğretiyoruz" diyorlar.