Yapay zekaya yönelik tehlike bildirisi imzalandı

Yapay zekaya yönelik tehlike bildirisi imzalandı

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Yapay zeka insanlığın sonunu getirir mi, getirmez mi? Son dönemin tartışmalarından birine yönelik hali hazırda yapay zeka programlarının başkanlarından yanıt geldi. İki teknoloji devi, "Yapay zeka insanlığın yok olmasına yol açabilir" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Son dönemin en önemli tartışma konularından biri yapay zekayla ilgili bir uyarı daha geldi. Halihazırda kullanılmakta olan iki yapay zeka programı, OpenAI ve Google Deepmind başkanları, çok sayıda uzman, yapay zekanın insanlığın yok olmasına yol açabileceği konusunda yayımlanan bir bildiriyi imzaladı.

AI Güvenliği Merkezi'nin web sayfasında yayımlanan bildiride, "AI kaynaklı yok olma riskini azaltmak, salgın hastalıklar ve nükleer savaş gibi diğer toplumsal ölçekli risklerin yanı sıra küresel bir öncelik olmalıdır" ifadesi kullanılıyor.

Teknoloji şirketi liderlerinin yanı sıra gazeteciler, siyasetçiler ve akademisyenler de bildiriyi imzaladı. Yapay zekadan kaynaklanan riskler hakkında daha önce de bir uyarı yayımlayan, yapay zekanın "fikir babası" olarak tanımlanan Geoffrey Hinton’da çağrıyı destekledi. 75 yaşındaki Hinton, Google’daki görevinden yakın bir zaman önce istifa etmişti.

Öte yandan bazı uzmanlar, yapay zekanın insanlığı yok edeceği korkusunun gerçekçi olmadığına ve sistemlerde halihazırda var olan, önyargı gibi sorunlardan dikkati dağıttığına inanıyor.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber