hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Yunan aktivist göçmen zulmünü anlattı: "Sığınmacı öldürmek vatanseverlik ise ben hainim"

  KAYNAKCNN TÜRK

  Ege ve Doğu Akdeniz'de kurtarma operasyonlarında yer alan Yunan bir aktivistin, Avrupa Parlamentosu’nda söylediği sözler Atina’da gündem oldu. Aktivist, "Dünya’da denizdeki insanları kurtarmak yerine onları denize atan tek sahil güvenlik Yunanistan’da" ifadelerini kullandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Atina, Yunan aktivist İasonas Apos-Tolopulos'un "Yunan makamları, Yunan sahillerine ulaşan sığınmacıları kaçırıp, tekrar denizin ortasına atıyor.” sözlerini konuşuyor. Apos-Tolopulos'un 10 Mayıs’ta Avrupa Parlamentosu'nda düzenlenen bir etkinlikte söylediği sözler, Yunanistan’da bir kez daha gündeme geldi.

  Ege'de arama-kurtarma çalışmalarına katılan ve göçmenler için çalışan Yunan aktivist, Yunanistan sahil güvenliğinin zulümlerini teker teker sıraladı. Yunan aktivistin "Dünya’da denizdeki insanları kurtarmak yerine onları denize atan tek sahil güvenlik Yunanistan’da" sözleri ise bardağı taşıran son damla oldu. Apos-Tolopulos, Yunan hükümetinin ve milliyetçi sosyal medya hesaplarının eleştiri yağmuruna tutuldu.

  Hükümet Sözcüsü Yanis İkonomu, “Türkiye’den kaynaklanan sürekli gerginlik yaşadığımız bir sırada, binlerce insanı kurtaran sahil güvenlik unsurlarının, soydaşları tarafından kalleşçe saldırıya uğramaları tüyler ürperticidir.” dedi.

  Aktivist Apos-Tolopulos ise saldırılara “Eğer sınırda sığınmacıları öldürmek vatanseverlik ise vatan haini sayılmayı tercih ederim.” diye cevap verdi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow