Yunan Başbakan Türkiye’yi hedef aldı

Yunan Başbakan Türkiye’yi hedef aldı

Brüksel'de düzenlenen Avrupa Birliği Liderler Zirvesinde Yunanistan ve Fransa'dan Türkiye'yi hedef alan açıklamalar geldi. Yunan Başbakan Kiryakos Miçotakis, Türkiye'nin sözde agresif tavırlarının kabul edilmeyeceğini söyledi. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ise aynı agresif tavrın kınanması gerektiğini savundu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yunan Başbakan Kiryakos Miçotakis, Avrupa Birliği Zirvesinde konuştu. Gündemine Türkiye’yi alarak tepki çeken açıklamalarda bulundu. Miçotakis, Brüksel'deki zirvede Türkiye’nin son dönemde saldırgan davranışlarının olduğunu iddia etti. Bu davranışları Avrupa Birliği'nin ve Yunanistan'ın kabul etmeyeceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ilgili de konuşan Miçotakis, "ABD Kongresi’ndeki konuşmamdan rahatsız olduysa, bu Türkiye’nin sorunu. Yunanistan’ın güçlü müttefikleri olduğunu idrak etmeleri gerek.” ifadelerini kullandı.

Yunan Başbakanı Miçotakis'in tepki çeken ifadelerinin Ardından Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'dan da benzer açıklamalar geldi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Macron, “Başbakan Miçotakis, zirve çalışmaları sırasında, Yunanistan’ın makul endişelerini dile getirdi. Türk yetkililerin, Yunanistan’ın pek çok adasının egemenliğinden şüphe eden açıklamalarını da kınadı. Tüm Avrupalıların ve özellikle de Fransa’nın desteğini burada belirtmek isterim. Kimse, AB üye ülkelerinin egemenliğini tehlikeye atamaz. Bu açıklamaların en kısa sürede kınanması gerektiğine inanıyorum. Ben bunu şimdiden yaptım.” ifadelerini kullandı.