Yunan başbakandan ABD Kongresi iddiası

Yunan başbakandan ABD Kongresi iddiası

Türkiye karşıtı söylemlerin tırmandığı Yunanistan’da, NATO Zirvesi sonrası gündem Türkiye’nin zirveden kazançları oldu. Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Türkiye'nin zirveden kazançlı ayrılmadığını savunurken, Amerikan Kongresi'nin F-16 satışına onay vermeyeceğini iddia etti. Ana Muhalefet Lideri Aleksis Çipras ise Türkiye’nin öneminin arttığının altını çizdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Amerikan Başkanı Joe Biden, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Madrid’de yaptığı görüşmede Türkiye’ye F-16 satışına yeşil ışık yakmıştı. Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Amerikan Kongresi’nin buna niyetli olmadığını öne sürdü. Yunan lider, İktidarda üçüncü yılını tamamlaması nedeniyle parlamentoda bir konuşma yaptı. Türkiye’nin NATO Zirvesi’nden bir kazancı olmadığını savunan Miçotakis, “Eğer Türkiye’nin kazancı ABD’den silah satışı ise bu uzun süreli ve aşamaları olan bir konu. Üstelik bugün itibarıyla Amerikan Kongresi’nin tavrını değiştirmediği müddetçe Türkiye’ye silah satışını onaylamaya hiç niyeti var gibi görünmüyor.” ifadesini kullandı.

Miçotakis, iddialarını ileri taşıyarak “Eğer Madrid’deki zirveden Yunanistan zararlı çıktıysa o halde Cumhurbaşkanı Erdoğan ülkemizin içişlerine karışarak neden Yunan halkına Miçotakis’e oy vermemesi çağrısında bulundu.” sözlerini kullandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ana muhalefetteki radikal sol koalisyonun lideri Aleksis Çipras’da parlamentoda konuştu. Gündeminde NATO zirvesi olan Çipras, “Yunanistan’ın diplomatik olarak yenilgiye uğradığı zirvede, Türkiye’nin arabulucu olarak önemi arttı. Türkiye tebrik edilirken Miçotakis izlemekle yetindi. Üstelik uçağı daha Atina’ya dönmeden, Amerikan Başkanı Joe Biden, Türkiye’ye hem savaş uçağı satılacağını hem de modernizasyonun yapılacağını açıkladı.” dedi.

Atina yönetimini hedef alan Çipras, “Miçotakis ekonomik krize rağmen 3 yılda 14 milyar euroluk silah siparişinde bulundu. Bu hükümet, milli çıkarlar için tehlikeli.” ifadesini kullandı.