Yunan Dışişleri Bakanı Türkiye'yi hedef aldı

Yunan Dışişleri Bakanı Türkiye'yi hedef aldı

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis'in ABD ziyaretinin ardından, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, bir kez daha Türkiye’yi hedef aldı. Dendias, Türkiye'yi NATO içindeki "tuhaf bir ortak" olarak niteledi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'a "Amerikan yönetimi, Türkiye’nin güvenilir bir ortak olmadığını, mantık dışı taleplerde bulunduğunu ve kendi çıkarı için kuralları çiğnemekten çekinmediğini artık idrak etti." sözleriyle yine Türkiye’yi hedef aldı. Real News gazetesine konuşan Yunan Dışişleri Bakanı, Türkiye'yi NATO içindeki tuhaf bir ortak olarak niteledi. Osmanlıyı yeniden canlandırmanın, Ankara’nın dış politikasının şu an en önemli unsuru olduğunu öne sürdü.

Yunanistan bir yandan da Amerika Birleşik Devletleri'yle temaslarını sürdürüyor. Yunanistan, 24'e yakın beşinci nesil F-35 uçağı almak için ilk adımı temmuz ayında atacak. Müzakerelerse 18 ila 24 ay sürecek. Resmi siparişinse 2028'de teslim edileceği düşünülüyor. Toplam maliyetin 3.5 milyar dolar civarında olacağı tahmin ediliyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yunanistan Başbakanı Kriakos Miçotakis'in ziyareti de Washington yönetiminin jestiyle sonuçlandı. Ülkeye 10 milyon dolar değerinde 6 adet tam teçhizatlı ve yeni şişme askeri bot hibe edildi. Hibenin “2 ülkenin deniz ve özel kuvvetleri arasındaki iş birliğine yatırım” amacıyla verildiği söylendi.