hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Yunan yetkili: Türkiye'nin F-16 alması işimize gelir

  ABD'nin Türkiye'ye F-16 satmasına karşı çıkan Yunanistan'da konuyla ilgili bir bakan yardımcısının yorumu ülke gündemini karıştırdı. Yunan yetkili, "Türkiye'nin zaman içide F-16 alması Yunanistan'ın da işin gelir" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yunanistan Eğitim ve Diyanet İşleri Bakan Yardımcısı Angelos Sirigos, devlet televizyonu ERT'de katıldığı bir programda, "Şimdi değil ama Türkiye'nin zaman içinde F-16 savaş uçağı alması Yunanistan'ın işine geliyor" ifadelerini kullandı. Yunan yetkili, "Çünkü, Batı'nın Türkiye'yi kontrolünde tutmasını istiyoruz. Rus yapımı silah sistemleri alan bir Türkiye düşünün. Böyle bir durumda, bize karşı saldırganlığını kimse durduramayacaktır" dedi.

  Sirigos ayrıca ABD'nin Türkiye'ye F-16 satmak için seçimleri bekleyeceğini iddia etti. "Washington seçimden sonraki duruma bakıp ona göre ilerleyecek" iddiasında bulundu.

  Yunan yetkilinin sözleri hem Atina'da hem de ABD'deki Yunan lobisinde şaşkınlık ve öfkeye yol açtı. Yunan-Amerikan Liderlik Konseyi Genel Müdürü, "Sirigos'un açıklamaları, milli çizginin dışında" dedi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow