hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Yunanistan 400 sığınmacıyı taşıyan gemiyi alıkoydu

  400 sığınmacı taşıyan Türk bandıralı bir gemi, Girit Adası'nın güneyinde arızalandı. Yunan sahil güvenliği, geminin güvenli bir limana çekildiğini açıkladı, Türkiye'den sığınmacıları geri almasını talep etti. Sivil toplum kuruluşlarıysa Yunanistan'ın "Bugüne kadarki en büyük geri itmeyi" yapmasından endişe ediyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İtalya'ya gitmek için yola çıktılar. Girit Adası'nı geçemeden yolda kaldılar. Yunanistan 400 sığınmacıyı zorla geri itebilir. Ege ve Akdeniz'deki zorla geri itmeleri belgeleyen sivil toplum kuruluşu Aegean Boat Report, Türk bandıralı bir gemide bulunan 400 sığınmacının girit açıklarında mahsur kaldığını yazdı. Rapora göre Yunanistan özel harekat kuvvetleri gemiye çıkıp köprüde kontrolü ele geçirdi. Sahil güvenlik ise motoru bozulan gemiyi Türk kara sularına doğru römork etmeye başladı.

  Yunanistan liman teşkilatı, Türk bandıralı bir yük gemisindeki 400 sığınmacıyı kurtarmak için büyük bir operasyon düzenlendiğini açıkladı. Açıklamada Türkiye'den çıktığı iddia edilen sığınmacıların gemiyle birlikte "güvenli bir limana" götürüldüğü belirtildi.

  Yunan basını, Yunan yetkililerin Türkiye'ye sığınmacıları geri alma talebinde bulunduğunu yazdı. Ancak konuyu raporlaştıran Aegean Boat Report, Yunan sahil güvenliğinin bugüne kadarki en büyük "zorla geri itme" operasyonunu gerçekleştirebileceğini öne sürdü. Avrupa Birliği ve uluslararası topluma müdahale çağrısı yaptı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow