Ege'de Yunan zulmü bitmiyor!

Ege'de Yunan zulmü bitmiyor!

Ege Denizi sadece siyasi tartışmaların değil, aynı zamanda bir insanlık dramının da sahnesi haline geldi son yıllarda. Başrolde ise Yunanistan var. Avrupa hayaliyle yola çıkan kaçak göçmenlere türlü işkenceler yapan Yunan güçleri dur durak bilmiyor. Türkiye'nin her platformda ısrarla dile getirdiği bu zulme dünya ise sessiz kalıyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yoksulluktan, savaştan, kaostan, düzensizliğin düzen haline geldiği vatanlarından kaçıp büyülü Avrupa rüyasına dalmak, hakettikleri gibi yani insan gibi yaşamak için engin denizlerde sonu bilinmeyen bir yolculuğa çıkmayı göze aldı hepsi. Ama rüyaları kabusa dönüştü. Kışın ayazında ya da yazın kavurucu sıcağında mevsimler, tarihler gelen her görüntüde farklı olsa da ortadaki manzara aynıydı. Adı; Yunan zulmü.

Avrupa'ya gitmek için kaçak yollarla Türkiye sınırlarından ayrılan binlerce göçmen, her seferinde ya darp edildi ya gasp edildi ya da ölüme terk edildi. Son olarak 13 Eylül'de Muğla'nın Marmaris ilçesinden açılan göçmen botu, Yunan askerleri tarafından Türk karasularına itildi. Botu devrilen göçmenlerden 2'si bebek, 3'ü çocuk ve bir kadın olmak üzere 6 kişi hayatını kaybetti. Ailesinden 5 kişiyi kaybeden Muhammed Berjas yaşadıklarını böyle anlattı:

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"Biz Lübnan'dan bir tekne ile İtalya'ya gitmek üzere yola çıktık. Yunan adası yakınlarında yakıtımız bitince Yunan Sahil Güvenlik ekiplerine durumu anlattık. Onlar bizi teknemizden indirdiler, dövdüler, değerli eşyalarımızı aldılar, su bile vermediler. Eşim ve çocuklarım bana tutunarak geceden sabaha kadar beklediler ama çok su yuttular dayanamadılar."

Bu dram, Birleşmiş Milletler 77'nci Genel Kurulu'nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da gündemindeydi. Erdoğan, "9 aylık Asım bebek ve 4 yaşındaki aileleriyle birlikte Yunan Sahil Güvenlik güçlerinin botlarını batırmaları sonucu vefat etmiştir. Avrupa'nın ve BM kurumlarının insanlığa karşı suç teşkil eden acımasızlıklara dur demesinin vakti çoktan gelmiştir" dedi.

2015'te cansız bedeni bodrum kıyılarına vuran aylan bebek ya da 2020'nin başlarında günlerce Edirne'de biriken ve Meriç Nehri'ni açmaya çalışan göçmenlerin de dramı da dünyanın oynadığı sessizlik oyunun bozmaya yetmedi. Bu sessizlik sürerken, Yunanistan sınırından bir kez daha işkence haberi geldi. Meriç nehri üzerinden Yunanistan'a geçmek isteyen bir grup göçmen, Yunan güçlerince vücutlarına elektroşok tabancasıyla elektrik verilerek Türkiye tarafına itildi. Tüm bu işkencelere rağmen göçmenler daha iyi bir hayat için ölüm yolculuklarına devam ediyor.