"Türk İHA'larını düşürme vakti geldi"

"Türk İHA'larını düşürme vakti geldi"

Yunanistan'ın Ege adalarına zırhlı araçlar çıkarması ile Türkiye ile gerilimin tırmanmasından sonra Yunan basını, Türk İHA'larını hedef aldı. Bir gazetede adaları görüntüleyen Türk İHA'larının vurulması gerektiği belirtildi. Başka bir gazete ise adalara çıkartılan araçların ABD tarafından Yunanistan'a hibe edildiğini yazdı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"Belki de artık İHA'ların düşürülme vakti geldi." Yunan basını, Ege adalarına askeri sevkiyatı görüntüleyen Türk İHA'ları için bunları yazdı. Ta Nea gazetesinde yer alan bir köşe yazısında, Ege'de keşif uçuşu gerçekleştirilen insansız hava araçlarının düşürülmesi çağrısı yapıldı. Yazıda, Türk İHA'larının Sisam ve Midilli adalarındaki askeri sevkiyatı görüntüleyerek casusluk yaptığı iddia edildi. Ankara'nın Yunanistan Büyükelçisi'nin Türk Dışişleri'ne çağırılması eleştirildi.

Ta Nea'daki yazıda, "Atina'daki Türkiye Büyükelçisinin Yunan Dışişleri'ne çağırılması ve kendisine bu olaydan sonra Yunan hava sahasını ihlal eden Türk İHA'larının uyarı olmaksızın düşürüleceği söylenmeliydi." ifadelerini kullandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kathimerini gazetesinde ise iki adaya çıkartılan askeri zırhlı araçlar ile ilgili detaylara yer verildi. Bunların ABD tarafından Yunanistan'a hibe edilen M-1117 tipi zırhlı araçlar olduğu belirtildi. Bunların Ukrayna'ya bağışlanan BMP-1 tipi eski Sovyet yapımı amfibik muharebe araçlarının yerini aldığı vurgulandı. ABD, geçtiğimiz yıl ihtiyaç fazlası bin 200 adet M-1117'yi hibe etme kararı almıştı. Bu kapsamda araçlar, Dedeağaç ve Selanik Limanı'na sevk edildi.

O görüntüleri çeken keskin göz \"Aksungur\"

O görüntüleri çeken keskin göz \"Aksungur\"