hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Yunanistan'da kamu işçileri grevde

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Yunanistan'da kamu çalışanları 24 saatlik greve gitti. Başkent Atina'da toplu taşıma sekteye uğradı. Kamu çalışanları Miçotakis hükümetinin çalışma yasası tasarısını geri çekmesini talep ediyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yunanistan'da kamu ve sağlık çalışanları, öğretmenler, liman işçileri sokakta. Miçotakis hükümetinin yeni çalışma kanun tasarısını geri çekmesini talep ediyorlar.

  Başkent Atina'da tasarıyı protesto eden binlerce kamu çalışanı kamu toplu taşımayı felce uğratırken, Atina metrosunun kapatılmasına ve otobüslerin daha kısa saatlerde çalışmasına neden oldu.

  Hükümetin Meclis'ten geçirmek istediği tasarı, tam zamanlı çalışanların ikinci bir yarı zamanlı işte çalışmasına izin verilmesini ve çıkar çatışması gibi belli koşulların olmadığı durumlarda günde 13 saate kadar çalışılabilmesini öngörüyor. Tasarı, işverenlerin de gerekli hallerde haftada 6 gün çalışma sistemini uygulamasının önünü açıyor.

  Muhalefetin tasarının çalışanlar için barbarca koşullar yaratacağını öne sürüyor. Hükümet ise amacın "İstihdamı ve yaşanabilir ve adil ücretli işleri artırmak" olduğunu söylüyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow