Yunanistan'da Rafale korkusu

Yunanistan'da Rafale korkusu

Yunanistan yaptığı anlaşmayla Fransa'dan Rafale savaş uçağı satın alacak. Ancak Atina'da Rafale uçağı korkusu başladı. Yunan basını Türkiye’nin, katar'ın da aynı uçaklara sahip olması sayesinde bu uçakların özelliklerini öğrenmeye çalıştığını öne sürdü.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yunanistan'ın Türkiye endişesi bitmiyor. İHA ve SİHA'larla başlayan ve Yunan medyasının açık açık yazdığı endişeler yerini şimdi Fransız yapımı Rafale tipi uçaklara bıraktı.

Atina yönetiminin Fransa’dan alacağı 18 Rafale tipi savaş uçaklarından ilkinin muhtemelen 21 Temmuz’da Yunan Hava Kuvvetleri’ne teslim edilmesi bekleniyor.

Ancak bu teslimat öncesi Yunan basını, Katar’ın envanterindeki Rafale jetlerine dikkat çekti.

Yunan Ta Nea gazetesi, “Rafale’nin sırlarını çalıyorlar” başlığı ile manşetten yayınladığı haberde Türkiye’nin, Katar sayesinde bu uçakların özelliklerini öğrenmeye çalıştığını yazdı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Gazete, Türkiye’de 21 Haziran-2 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilen “Anadolu Kartalı 2021” tatbikatına Katar’ın ilk kez 4 adet Rafale savaş uçağı ile katıldığını vurgulayarak, “Türk pilotlar, bir süre sonra, Ege ve Doğu Akdeniz’de Yunan Rafale uçakları ile karşı karşıya gelecekler. Türk kurmaylar, bu uçakların yeteneklerini ve özelliklerini öğrenebilmek için ‘Anadolu Kartalı’ tatbikatını fırsat bildiler” diye yazdı.

Ta Nea ayrıca, Yunanistan’da, Ankara ile Doha arasında imzalanan ve Rafale dahil Katar savaş uçaklarının Türkiye’de konuşlanmalarına olanak sağlayan anlaşmadan duyulan endişeyi de dile getirdi.

Bu kaygı, Türk pilotların, söz konusu anlaşma sayesinde, Rafale uçakları hakkında bilgi ve tecrübe edinme fırsatı bulmalarından kaynaklandı.

Askeri uzmanlar ise Ta Nea gazetesine “Eğer bir savaş uçağı ile sürekli uçmazsanız, sırlarını hiçbir zaman tam olarak öğrenemezsiniz. Bilgi almak başka şey, uçağı kullanmak başka şey” diye yorum yaptı.