hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Yurt dışında seçim heyecanı başlıyor

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Seçimlere 18 gün kaldı. Türkiye sandığa gitmeye hazırlanırken, yurt dışında yaşayanlar için oy verme süreci yarın başlayacak. Peki, 3 milyondan fazla seçmen için süreç nasıl işleyecek? Sandık güvenliği nasıl sağlanacak? CNN TÜRK Paris Temsilcisi Arzu Çakır Morin'in özel haberi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "27 NİSAN-9 MAYIS ARASINDA OY KULLANILABİLECEK"

  Türkiye'de 14 Mayıs'ta yapılacak cumhurbaşkanlığı ve 28'inci dönem milletvekili genel seçimleri için heyecan dorukta. Yurt dışında sandıklar 27 Nisan-9 Mayıs tarihleri arasında açılacak. Yurt dışında yaşayan 3 milyon 416 bin 118 seçmen, yarın 177 seçim bölgesinde kurulan sandıklarda oy kullanmaya başlayacak.

  Sandıklar, Türklerin yoğun yaşadığı Almanya, Fransa, ABD, Avusturya, İngiltere, Hollanda, Çin, Rusya ve Kanada'da kuruldu. Yurt dışındaki Türk seçmen, randevu almaya gerek olmadan dış temsilciliklerin herhangi birinde veya sandık kurulan herhangi bir gümrük kapısında oy kullanabilecek.

  Fransa'da başkent Paris'teki başkonsolosluk binasının yanı sıra, Bordeaux, Lyon, Strasbourg, Nantes ve Marsilya kentlerindeki konsolosluk binalarında oy kullanılacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "OYLARIN BULUNDUĞU ODALAR ÜÇ ANAHTAR İLE AÇILACAK"

  Peki, milyonlarca Türk vatandaşın oy kullandığı yurtdışı sandıklarında oy güvenliği nasıl sağlanacak? Sandık kurulunda olmayan İYİ Parti, HDP gibi partiler, "müşahit/gözlemci" sıfatıyla salonda bulunacak. Burada iki hafta boyunca verilecek oyların tümü her gün kayda geçirilecek. Oylar yalnızca kurulda yer alacak 3 parti temsilcisinde bulunan anahtarlar bir araya geldiğinde açılabilecek bir odada kilit altında tutulacak. Kimse odalara tek başına giremeyecek.

  "ÖNCEDEN TÜRKİYE'YE GELECEK, 14 MAYIS'TA SAYILACAK"

  Oy verme işleminin bitmesinin ardından mühürlü oy torbaları Türkiye'ye gönderilecek. Burada 14 Mayıs'ta diğer oylarla birlikte sayılacak.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow