hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Zelenski: “Kırım serbest olacak”

  Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, Kırım'ın ilhakına ilişkin açıklama yaptı. Zelenski, "Kırım serbest olacak" yazan Türkçe bir Twitter gönderisi yayınladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Rusya'nın Ukrayna'da başlattığı savaş birinci yılını tamamladı. Yüz binlerin ölümüne neden olan savaşın başlangıcı ise 9 yıl önce Kırım'ın ilhak edilmesiydi. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, bir Twitter gönderisi paylaştı, işgali hatırlattı. Ukrayna lideri, Türkçe "Kırım serbest olacak" notuyla Kırım'da Ukrayna bayraklarını paylaştı.

  Zelenski, hesabından paylaştığı gönderide, “9 yıl önce Kırım'da Rus saldırganlığı başladı. Kırım'ı geri vererek barışı yeniden tesis edeceğiz. Burası bizim toprağımız. İnsanlarımız. Tarihçemiz. Ukrayna bayrağını Ukrayna'nın her köşesine iade edeceğiz” ifadelerini kullandı.

  Zelenski: “Kırım serbest olacak”

  Rusya'nın isteğiyle 2014'te Sivastopol ve Kırım'da bir referandum düzenlenmişti. Referandum sonuçlarının ardından Kırım Cumhuriyeti'nin Ukrayna'dan bağımsızlığı ilan edilmişti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in kararnamesiyle Kırım, Rusya'ya katılarak ilhak gerçekleşmişti.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow