hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Zelenski Odesa bölgesinde yaşananları anlattı

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenski, Rusya'nın her gün enerji sağlayan altyapı tesislerini vurduğunu açıkladı. Zelenski, özellikle Odesa bölgesinde 1.5 milyondan fazla kişinin elektriğe ulaşamadığını söyledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Rusya'nın Ukrayna’da başlattığı savaş 10. ayında da sürüyor. Ukrayna'nın birçok şehri elektrik ve ısınmadan yoksun. Başkent Kiev’de özellikle yaşanan elektrik yoksunluğu Odesa bölgesinde de giderek artıyor. Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenski Rusya'nın İran'a ait İHA’larla saldırdığını kaydetti. Enerji sistemini onarmaya çalıştıklarını açıkladı.

  Zelenski, “Bugün Norveç’ten önemli haberlerimiz var. Bu ülkeden 100 milyon dolar tutarında yeni bir destek paketi geliyor. Bu paket Rus saldırılarından sonra enerji sistemimizin restorasyonu için kullanılacak.” ifadelerini kullandı.

  Rusya savaşın başlangıcından bu yana başta Ukrayna elektriğinin yüzde 25'ini sağlayan Zaporıjya nükleer santrali olmak üzere Ukrayna’nın enerji altyapısına saldırmayı sürdürüyor. Uluslararası Enerji Ajansı, santral çevresinde güvenliğin oluşturulacağını söylese de, Rusya santrale saldırılarını sürdürerek Ukrayna için bu santralde elektrik üretimini engelliyor. Dünya Sağlık Örgütü ise Ukrayna’da 10 milyon kişinin ısınma ve elektrik kesintileri nedeniyle hayatının tehlikede olduğunu kaydetti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow