Zelenskiy'den nükleer silah tepkisi

Zelenskiy'den nükleer silah tepkisi

Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy Kiev'de, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı yetkilileri ile bir araya geldi. Ukrayna lideri nükleer santrallerdeki durumun tehlikeli olduğunun altını çizdi. Rusya’yı, Dünya’yı nükleer silahla tehdit etmekle suçladı.  

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy, Kiev’de Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu yetkilileri ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından kameralar karşısına geçen Ukrayna lideri, “Nükleer tesislerimize verilen tüm zararların Rusya tarafından tazmin edilmesi konusunu gündeme getirdik. Diğer bir girişimimiz Zaporijya Nükleer Santrali’nin güvenliğini garanti altına almak için barış gücünün getirilmesi. Bu santral, hiçbir şekilde Rosatom’un kontrolüne devredilemez.” Sözleriyle Zaporijya Nükleer Santrali’nin güvenliğine yönelik taleplerini açıkladı

Zelenskiy, “Rusya’nın nükleer enerjiyi silaha dönüştürmeye, nükleer silahlarla dünyaya şantaj yapmaya hakkı yok. Bütün bunların cezası olmalı.” sözleriyle Rusya’nın nükleer tehdide neden olduğunu savundu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ukrayna Cumhurbaşkanı, “Dünyadan, dünya liderlerinden ve Uluslararası Atom Enerji Ajansı’ndan, Ukrayna’nın Zaporijya Nükleer Santrali üzerinde kontrolünün sağlanmasına izin verecek sağlam, kararlı ve etkili bir tepki bekliyoruz." sözleriyle Dünya’ya da çağrı yaptı.