575 lise hem sınav hem de adrese dayalı sistemle öğrenci alabilecek

  1. Eğitim
Video: 575 lise hem sınav hem de adrese dayalı sistemle öğrenci alabilecek
Hangi liselerin <a class="in-news-link" href="/sinav" target="_blank" title="sınav haberleri">sınav</a> ile öğrenci alacağı yayınlanan kılavuz ile açıklanmıştı. 575 lisenin hem sınav hem de adrese dayalı sistem ile öğrenci alabileceği ortaya çıktı. Bu liseler 2 farklı program olan mesleki ve teknik Anadolu liseleri ile Anadolu imam hatip liseleri.

Hangi liselerin sınav ile öğrenci alacağı yayınlanan kılavuz ile açıklanmıştı. 575 lisenin hem sınav hem de adrese dayalı sistem ile öğrenci alabileceği ortaya çıktı. Bu liseler 2 farklı program olan mesleki ve teknik Anadolu liseleri ile Anadolu imam hatip liseleri.

Liseye geçiş sistemi ile ilgili kılavuz yayınlandı. Kılavuzda sınav ile öğrenci alan liseler duyuruldu. Ama bazı meslek ve imam hatip liseleri, hem sınav ile hem de adrese dayalı yerleştirme ile öğrenci alabilecek.

Bin 367 okul merkezi sınav ile öğrenci alacak. Ama bunların bır kısmı adrese dayalı yerleştirme de yapabilecek. Milli Eğitim Bakanlığı verilerine göre; 867 okula sadece sınavla girilecek. Fen, Anadolu, sosyal bilimler liseleri bu okullar arasında. 575 okul ise hem sınavla öğrenci alacak hem de adrese dayalı, yani sınavsız öğrenci alacak. İki farklı program olan mesleki ve teknik Anadolu liseleri ve imam hatip liseleri bu kapsamda olacak.

Verilere göre; 449 mesleki ve teknik Anadolu lisesinin 29'u proje okulu. Proje okullarının tamamı sınav ile öğrenci alacak. 423'ü ise hem sınavla hem de adrese dayalı sistemle öğrenci alabilecek. Örneğin Anadolu teknik liseleri merkezi sınav ile belirlenen kontenjan oranında öğrenci alacak. Aynı okul bünyesinde olan Anadolu meslek programını uygulayan bölümlere ise adrese dayalı yerleştirme yapılacak. 297 imam hatip lisesine ise 76'sı hem sınavla hem adrese dayalı girilebilecek. Bu okulların sınavla alacağı öğrenci kontenjanları ise farklılık gösteriyor.

Yeni sistemde bir öğrenci sınava girip meslek lisesinin teknik kısmını tercih edebilecek. Ama aynı zamanda öğrenci yerleşemezse aynı lisenin meslek programlarına adrese dayalı yerleştirme ile tercih edebilecek.

 

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS