hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Bir öğrencinin yıllık eğitim maliyeti ne kadar?

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  KAYNAKCNN TÜRK

  2019-2020 eğitim-öğretim dönemi için geri sayım başladı. Okul kayıtları çoktan yapıldı, okul alışverişi için son hazırlıklar tamamlanıyor. CNN TÜRK Muhabiri Cansel Kiraz ve kameraman Onur Özel, bir öğrencinin aylık maliyetinin ne kadar olduğunu araştırdı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yeni eğitim dönemi başlıyor. Kitabı, çantası, etüdü, servis ücreti derken öğrencilerin eğitim faturası kabardıkça kabarıyor. İstanbul Üniversitesi Şehir Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi o maliyeti mercek altına aldı. İlkokul, ortaokul ve lise öğrencisinin aylık ve yıllık maliyetlerini çıkarttı. Araştırmaya göre İstanbul'da devlet okulunda okuyan bir ilkokul öğrencisinin servis, yemek ve etüt ücretleri dahil aylık maliyeti 873 lira. Bu maliyet ortaokul ve liseye gelindiğinde daha da artıyor.

  CNN TÜRK'e konuşan İ.Ü Şehir Politika Mrk. Md. Prof. Murat Şeker, "Tam gün eğitim veren bir devlet okulu ise bizim araştırmamızda böyle. Servis hizmeti varsa, aynı zamanda yemek maliyeti varsa 800 liralık bir maliyetle karşılaşıyoruz. Yıllık 7 bin lira civarında devlet okulu öğrencisi için maliyet var. Ortaokula geçtiğimizde 837 liralara yükseliyor, kıyafet harcamaları da dahil. Bu da yıllık 7 bin 500 liralara denk geliyor. Lisede ise öğrenci 900 liranın üzerine çıkmaya başlıyor. Devlet okulları için yıllık 8 bin lira bir maliyetle karşılaşılıyor" dedi.

  İstanbul'da özel bir öğretim kurumunda eğitim alan bir ilkokul öğrencisinin aylık ortalama maliyeti ise 2 bin 632 lira. Yani asgari ücretin üzerinde. Kırtasiye, kıyafet, servis ve yemek ücreti dahil bu rakam ortaokulda aylık 2 bin 917 ,lisede 3 bin 294 lira. Yıllık eğitim maliyeti ise ilkokulda ortalama 23 bin 690 iken, ortaokulda 26 bin 250, lisede 29 bin 650 lira. Prof. Murat Şeker, "Maliyetler gidilen özel okula göre çok farklılık gösteriyor. Biz 218 tane özel okul ile görüştük. Bunlardan edindiğimiz bilgilerdeki makas şöyle; minimum 12 bin lira maksimum 100 bin lira. Yemek, servis bunlar hariç. İstanbul'da ilkokul için ortalama 16 bin liralarda gezindiğini söyleyebiliriz. Ortaokula geçtiğimizde 18 bin 500, lisede ise 22 bin lirayı buluyor" şeklinde konuştu.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow