CNN TÜRK Vizör: Üniversite mi, meslek lisesi mi?

CNN TÜRK Vizör: Üniversite mi, meslek lisesi mi?

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Özellikle son yıllarda atılan adımlarla Türkiye'de üniversitesiz şehir kalmadı. Öğrenciler üniversite eğitimlerini kendi şehirlerinde alma imkanıyla tanıştı. Ancak bu durum "ara eleman, teknik eleman ve kalifiye eleman" sorununu da beraberinde getirdi. İşte burada da meslek liseleri kritik önemde. Sektör temsilcilerine göre "kalifiye eleman" için daha fazla meslek lisesine ihtiyaç var. Peki, üniversite mezunları ne düşünüyor? Kolaylıkla iş bulabiliyorlar mı? Mikrofonu bu kez onlara uzattık.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Türkiye'deki üniversite sayısına her geçen gün bir yenisi ekleniyor. İstanbul'da 13 devlet üniversitesi, 44 vakıf üniversitesi olmak üzere toplam 57 üniversite var. Bu sayı Türkiye genelinde 207'ye çıkıyor. Mezun sayısı da buna paralel artışta.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, son 11 yılda üniversite mezunlarının oranı yüzde 5,5'ten yüzde 13,9'a yükselerek 10 milyon 304 bin oldu. Ancak buna rağmen yine verilere göre 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı bu yıl 3 milyon 853 bin kişi oldu. Yani üniversiteli işsizlerin sayısı her geçen gün artıyor. Peki, üniversite mezunları neden iş bulamıyor? Sektör temsilcileri neredeyse her mahallede açılan üniversitelerin bir fayda sağlamadığı, diplomalı işsizlerin çoğaldığı görüşünde. Ara eleman bulma konusunda sıkıntıların arttığını söyleyen işverenler, meslek liselerinin önemine vurgu yapıyor.

Özellikle organize sanayi bölgelerinde ve sanayi sitelerindeki eleman açığı dikkat çekici boyuta ulaşmış durumda. Sektör temsilcileri ve işverenler eleman bulamamaktan mustarip. Meslek lisesi çıkışlı bir öğrenciyse şöyle söylüyor:

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

- İş bulmak kolay oldu mu?
- Evet.
- Neden?
- Sağlık meslek çıkışlıyım. Bütün özel hastanelerde işe girebiliyorum. Bu yüzden şanslı veya karlıyım.
- Meslek lisesi çıkışlı olmanın faydası mı?
- Evet faydası.

Ve diplomalı işsizler... Türkiye'de üniversite mezunları iş bulmakta zorluk yaşıyor. Ya pazarda tezgah başında görüyoruz ya da bir kasap dükkanında. Üniversiteler çok, iş yok. Kimi maaşı az buluyor. Kimi kendine uygun iş bulamıyor. Sektör temsilcileri "Bizim ihtiyacımız ara eleman" diyor, gençlere çağrı yapıyor.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber