Doğan Hızlan adını taşıyan 3'üncü kütüphane açıldı

Doğan Hızlan adını taşıyan 3'üncü kütüphane açıldı

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Hürriyet Gazetesi Yazarı Doğan Hızlan'ın adını taşıyan kütüphane İstanbul'da açıldı. Bakırköy'deki yeni kütüphanede gezi, sosyoloji, inceleme ve araştırma ile ilgili 15 bini aşkın kitap yer alıyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bakırköy'de Doğan Hızlan Halk Kütüphanesi açılış törenine Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe ve kütüphaneye ismi verilen yazar Doğan Hızlan katıldı. Toplamda 4 katlı ve 180 kişilik kapasitede olan kütüphanenin açılışında çok sayıda vatandaş da yer aldı,

Törende konuşan Bakan Ersoy, "Yazılarıyla tüm sanat severlere bugüne kadar ilham olan Sayın Hızlan eserleri ve beyefendi kişiliği ile de sanat edebiyat dünyasındaki sayılı kişilerden biridir. Doğan hocamız edebiyat eleştirmenliği konusunda duayen bir isimdir. Çeşitli ödüllerin yanı sıra Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülü'ne de layık görülen Doğan Hızlan aslında edebiyatseverlerin kendisine sevgisi ve saygısı ile en önemli ödülü aldı" diye konuştu.

"2023 YILINA DA HIZLI BİR BAŞLANGIÇ YAPACAĞIZ"

Ersoy, "Attığımız adımlar neticesinde 2022 yılında bakanlığımıza bağlı olarak hizmet veren kütüphane sayısı bin 257'ye ulaştı. 167 halk kütüphanesini yeniden yapılandırdık ve 60 halk kütüphanesinin de iyileştirilme çalışmaları devam ediyor. Ülkemizdeki tüm kütüphanelerde 2018 yılında 323 bin 316 metrekare olan toplam kapalı alanımız, 2022 yılında 399 bin 732 metrekareye; oturma kapasitemiz ise 97 bin 402'den, 114 bin 906'e yükseltildi. 2023 yılına da hızlı bir başlangıç yapacağız. 13 Ocak itibarıyla hizmete açacağımız Rami Kışlası, İstanbul'un en büyük kütüphanesi olacak. Rami Kışlası hem bir sanat merkezi hem millet bahçesi hem de herkese hitap edebilecek özellikleri olan bir kütüphane olacak. 4 binden fazla oturma ve 2 buçuk milyonluk kitap kapasitesi olacak. Ben şimdiden eminim ki, bu eser İstanbullumuza çok yakışacak" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı

"KÜTÜPHANEDE DEĞERLİ YAZAR DOĞAN HIZLAN'A AİT ÖZEL KOLEKSİYONLAR DA BULUNACAK"

Açılışı yapılan Doğan Hızlan Halk Kütüphanesi'ne dair bilgiler de veren Bakan Ersoy, "Bakanlığımızca Eylül 2021 tarihinde çalışmalarına başlanan ve Doğan Hızlan'ın adını taşıyan bu kütüphanenin mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğümüze ait. Eski eser tescilli olan binanın, kütüphane olarak kullanılabilmesine yönelik proje restorasyonunu İstanbul Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü ile İstanbul Orhan Kemal İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğü tarafından yürütüldü. Binanın içinin tefrişi de 'Çocuk ve Halk Kütüphanelerinin İyileştirilmesi' projesi kapsamında tamamlandı. Toplamda 4 katlı ve 900 metrekare kullanım alanlı kütüphanede; okuma-araştırma salonları, engelli vatandaşlarımıza yönelik alanlar, eğitim ve edebiyat söyleşilerinin yapılabileceği etkinlik salonları, resim, müzik atölyeleri ve spor aktivite alanları bulunuyor. 180 kişi oturma kapasiteli olan kütüphanede ayrıca Değerli Yazar Doğan Hızlan'a ait özel koleksiyonlar da bulunacak. Sayın Hızlan'a bu değerli armağanı için özel olarak teşekkür etmek istiyorum. Günümüz modern kütüphanecilik anlayışıyla donatılan kütüphanede 15 bini geçkin kitap, süreli yayın da bulunacak" ifadelerini kullandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"KÜTÜPHANELERİN GELİŞMESİ DE ÇOK ÖNEMLİ"

Adına açılan kütüphanenin açılış töreninde konuşan Doğan Hızlan ise, "Kitabın olduğu yerde herkes kendini bulur. Çünkü bilmediğiniz bir şey öğreniyorsunuz. Öğrenilen her şey birdenbire insanın hayatını değiştiriyor. Kendisini, çevreyi, ailesini, büyüklerini ve küçüklerini tanımasını sağlıyor. Kitabın böyle bir yanı var. Kütüphanelerin gelişmesi de çok önemli. Eskiden kütüphaneler sabah 9'da açılır, akşam 5'de kapanırdı. Zaten herkes işinden çıkıp o zaman kitap okuyabilecek. Şimdi 7/24 açık olma meselesi çok iyi oldu" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Konuşmaların ardından kütüphane kurdele kesilerek hizmete açıldı.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber