Laboratuvar sanal ortama taşındı

Laboratuvar sanal ortama taşındı

Koronavirüs salgını ile beraber uzaktan eğitim de hayatımıza girmiş oldu. Üniversiteler de derslerine online olarak evden devam etti. Teorik dersler açısından bir problem olmasa da pratik yapılması gereken derslerde öğrenciler eksik kaldı. Geliştirilen bir teknoloji sonucunda ise laboratuvar sanal ortama taşındı. CNN TÜRK Muhabiri Dilay Dilaver, detayları İstinye Üniversitesi Tıp Dekanı Prof. Dr. M. Ayberk Kurt ve İstinye Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Caner Geyik'le konuştu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Koronavirüs salgınında uzaktan eğitime geçilmesi ile beraber, üniversite öğrencileri de mecburen uygulamalı derslerinden uzak kaldı. Fakat geliştirilen bu sanal laboratuvar sayesinde öğrenciler deneylerini sanal ortama taşıdı. Sistem aynı gerçekte olduğu gibi kurallar ile işliyor...

Öğrenciler, sanal laboratuvar sayesinde birden fazla pratik yapabiliyor. Özellikle salgın döneminde derslerinden geri kalmıyorlar.

Teknolojinin uygulamalı dersler için bir başka alternatifi daha var. O da sanal gerçeklik gözlüğü. Öğrenciler, gerçeklik gözlüğü ile uygulamalı derslerin deneylerini gerçekleştirebiliyorlar.