hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Açık liseye geçiş zorlaşıyor

  KAYNAKCNN TÜRK

  Milli Eğitim Bakanlığı, son yıllarda artan örgün eğitimden açık liseye geçişi önlemek için yeni bir adım atmaya hazırlanıyor. Özellikle üniversite sınavı için son sınıftaki öğrencilerin tercih ettiği açık liselere geçişte okullardaki komisyonlar belirleyici olacak. Böylece her isteyen öğrenci açık liseye geçiş yapamayacak. İşte uygulamanın ayrıntıları...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Milli Eğitim Bakanlığı istatistiklerine göre açık lise diye tabir edilen lise eğitimini tamamlamak isteyenler için açılan açık öğretim liselerindeki öğrenci sayıları son 3 yılda 1 milyon 300'den 1 buçuk milyona çıkmıştı. 2023'de bu sayının 1 milyon 700 bin olması öngörülüyor. Bu öğrencilerin büyük bölümü lise eğitimini tamamlamak isteyenlerden oluşuyor. Ama son yıllarda örgün eğitimde olması gerekenlerin de açık liseye yöneldiği ortaya çıktı.

  Kimi öğrenci üniversite sınavına hazırlık gerekçesiyle, kimi öğrenci de salgın döneminin etkisiyle bu kararı aldı. Bu iki nedenin yanı sıra araştırmalara göre ailevi, sağlık, ekonomik, dini ve kültürel sebeplerle de yüzbinlerce öğrenci örgün eğitimden uzak. Milli Eğitim Bakanlığı örgün eğitimden yani yüz yüze eğitimden açık ortaokul ve liselere geçişi mercek altına aldı. Geçişlerin azaltılması için yeni bir adım daha atmaya hazırlanıyor.

  AÇIK LİSE GEÇİŞİNE ARTIK KOMİSYON KARAR VERECEK

  CNN TÜRK'ün edindiği bilgiye göre; artan açık lise geçişlerini önlemek için yeni bir adım devreye giriyor. Bu adım başta 12'incis sınıf lise öğrencileri olmak üzere açık öğretime geçmeyi düşünenleri yakından ilgilendiriyor. Öğrenciler açık ortaokul veya liseye geçerken kararı öğretmenleri verecek. Okullarda kurulacak komisyonun onayı olmadan öğrenciye tasdiknamesi verilmeyecek.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Mevcutta yüz yüze eğitimden gelen öğrenciler, tasdikname belgesinde yazan sınıf bilgisine göre açık liselere kayıt yaptırıyor. Özellikle lise son Sınıf öğrencileri üniversite sınavlarına da hazırlık gerekçesiyle örgün eğitimden ayrılıp açık liseye kaydoluyor. Şu an itibariyle 12'inci sınıfta okuyan öğrenci sayısı 1 milyon 410 bin 594. 18 yaş altı yani örgün eğitim yerine açık liseyi tercih edenlerin sayısı ise 232 bin. Bu sayının makul gerekçe olmadan artmaması için komisyonlar devrede olacak.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow
  o-clock

  SON DAKİKA