LGS bitti artık sıra tercihte! Uzmanından tavsiyeler...

LGS bitti artık sıra tercihte! Uzmanından tavsiyeler...

Geçtiğimiz hafta yapılan LGS ile öğrencilerin sınav stresi sona erdi. Ancak şimdide tercih telaşı başladı. Sonuçlar 30 Haziran'da açıklanacak. Peki, öğrenciler nelere dikkat etmeliler? CNN TÜRK Muhabiri Sema Akbulut ve kameraman Güngör Yılmaz, detayları Eğitim Uzmanı Hatice Yılmaz'la konuştu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Milyonlarca öğrenci geçtiğimiz hafta pazar günü hayallerindeki liselere girebilmek için LGS'de ter döktü. Aylardır heyecanla ve sabırla hazırlandıkları LGS sona erdi. Bu kez başka bir heyecan başladı. O da 30 Haziran'da açıklanması beklenen sınav sonuçları.

CNN TÜRK'e konuşan Eğitim Uzmanı Hatice Yılmaz, "Bize bildirilen tarihe göre 30 Haziran'da sınavlar açıklanacak ve hemen arkasından özel okulların tercihleri, kayıtları başlayacak. Ama bizim beklentimiz işin biraz hızlanması açısından tercih kılavuzu mayısın, haziranın son haftası içerisinde yayınlanması. 30 Haziran'ı beklenmeden 25 Haziran gibi kılavuzlar yayınlanırsa biz hangi okulun kaç öğrenci alacağını, hangi okulun yüzde kaçlık dilimden öğrenci aldığını da görürüz" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Tercihlerin de 30 Haziran-8 Temmuz ya da bayram sonrası 18 Temmuz-29 Temmuz arasında yapılması bekleniyor.

"ALINAN PUANA DEĞİL,YÜZDELİK DİLİME BAKILMALI"

Eğitim Uzmanı Hatice Yılmaz, "Her zaman için öğrencilerin tercih döneminde aldıkları puana değil, girdikleri yüzdelik dilimine bakmaları gerekiyor. Öğrencilere bakalım bu defa kaç tercih hakkı verilecek? 10 tercih hakkı verilecek diye düşünüyorum. 6'ncı tercihlerde puanına denk gelen yüzdelik dilimini yazsınlar. İlk 5 tercihe daha çok istedikleri okulu yazsınlar. Son dört tercihte de kendilerini garantiye almak için daha düşük puanda okullara yazsınlar diye öneriyorum. Yine başka bir şey okulun verdiği eğitim diline, hazırlık olup olmadığına bakacaklar. En önemlisi de artık okulun artık gidiş dönüş mesafesi, yol mesafesine bakacaklar" ifadelerini kullandı.