hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Liselere yerleşen öğrenci verileri

  LGS'de merkezi sınavla öğrenci alan liselere yerleşen öğrencilere dair bakanlık ayrı bir rapor hazırladı. Sınavla girilen liseleri kazanan öğrenciler en fazla fen bilimlerinde başarılı oldu. Kız öğrenciler 6 testte de erkekleri geçti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Milli Eğitim Bakanlığı, liselere geçiş sistemi merkezi yerleştirme sonuçlarını açıklamasının ardından detayları da paylaştı. Merkeze sınava katılan 396 bin 595 öğrenci, sınavla öğrenci alan kurumlar için tercihte bulundu. Bakanlık öğrencilerin sınav performansını da detaylı inceledi.

  20 SORULUK FEN BİLİMLERİNDE 14.9 DOĞRU YAPTILAR

  Buna göre soru sayısı 20 olan alt testler arasında öğrencilerin doğru cevap sayısı ortalaması fen bilimlerinde 14,91, Türkçede 14,08 ve matematikte 9,38 olarak hesaplandı. 10 soru bulunan alt testler arasında ise din kültürü ve ahlak bilgisi testinde 8,57, inkılap tarihi ve Atatürkçülük testinde 7,89 ve yabancı dilde 6,85 doğru yanıt ortalaması sıralandı.

  KIZ ÖĞRENCİLER 6 TESTTE DE ERKEKLERDEN DAHA BAŞARILI

  Cinsiyete göre bakıldığında da kız öğrencilerin her testte erkeklerden daha başarılı olduğu da görüldü.

  ÖĞRENCİLERİN % 50'Sİ 390-500 ARALIĞINDA PUAN ALDI

  Verilere göre 100-500 puan aralığındaki dağılımlara bakıldığında da öğrenciler en fazla 400 ile 459 puan aralığında yer aldı. Liselere yerleşen öğrencilerin yarısının sınav puanı 390 ile 500 arasında yer aldı. Bakanlık raporuna göre, yüksek puan aralıklarında bulunan öğrencilerin sınavla öğrenci alan liselere yerleşme oranları da yükseldi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow
  o-clock

  SON DAKİKA