hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrow up-arrow

  MEB Ortaöğretime Geçiş Yönergesi yayınladı

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  TEOG kaldırıldı yerine yeni bir sistem getirildi. Ortaöğretime isteyen sınavla, isteyen adresine göre gidecek. Peki okullara hangi kriterlere göre alınacaklar? Milli Eğitim Bakanlığı bu sorunun cevabı için bir yönerge yayınladı. Yönergede dikkat çeken detaylardan biri, geçici eğitim merkezindeki mülteci öğrencilerin de sınava girebilecek olması. Eğitim Uzmanı Hatice Yılmaz anlattı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Milli Eğitim Bakanlığı'nca, resmi ve özel ortaöğretim kurumlarına geçiş işlemleri ile ilgili usul ve esasları düzenleyen Ortaöğretime Geçiş Yönergesi hazırlandı. Buna göre, resmi ve özel ortaokullar, İmam Hatip Ortaokulları ve Geçici Eğitim Merkezleri'nin (GEM) 8. sınıflarında öğrenim gören öğrencilerin Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, proje uygulayan eğitim kurumları ile Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri'nin Anadolu Teknik programlarına yerleştirilmesi amacıyla Bakanlık tarafından merkezi sınav yapılacak. Bu liselere Merkezi Sınav Puanı ile (MSP) öğrenci yerleştirilecek.

  Açık liseye giden öğrencilerde 5 yılda yüzde 65 artış

  Yönergede "Ortaöğretim Kayıt Alanı", eğitimde süreklilik ve coğrafi bütünlük esasına dayalı olarak öğrenci sayısı, okul türü, kontenjan ve donanımları göz önünde bulundurularak, il veya ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ortaokul ve liselerin birbirleriyle eşleştirildiği ve tercihe bağlı olarak kayıt yapılabilecek farklı ortaöğretim kurumlarından oluşturulan alan olarak tanımlandı.

  Merkezi sınavla öğrenci alan Len Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, proje uygulayan eğitim kurumları ile Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri'nin Anadolu Teknik programları dışında, ortaöğretim kayıt alanı ve kılavuzla belirlenen usul ve esaslara göre öğrenci alan ortaöğretim kurumları sınavsız öğrenci alacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  2018 AÖL sınav yerleri giriş belgesi belli oldu mu? MEB AÖL sınav tarihleri

  - Sınav sayısal ve sözel iki bölümden oluşacak

  Yönergeye göre, Ortaöğretime Geçiş Uygulaması kapsamında merkezi sınav, sözel ve sayısal olmak üzere iki bölümden oluşacak. Sözel bölümde, Türkçe, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil; sayısal bölümde ise Matematik ve Fen Bilimleri alanlarından sorular yer alacak. Sınav aynı gün içerisinde iki oturum halinde uygulanacak. Sınav tarihi, yeri, uygulanması ve diğer hususlar her yıl Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanacak kılavuzda belirtilecek.

  Sınav soruları, 8. sınıf Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ve yabancı dil derslerinin öğretim programlarında belirlenen kazanımlar esas alınarak öğrencinin okuduğunu anlama, yorumlama, sonuç çıkarma, problem çözme, analiz yapma, eleştirel düşünme, bilimsel süreç becerileri ve benzeri becerilerini ölçecek nitelikte hazırlanacak.

  'Ortaöğretim Başarı Puanı' kalkıyor mu?

  - Ortaöğretim kurumlarına yerleştirme

  Ortaöğretim kurumlarına resmi ve özel ortaokullar, İmam Hatip Ortaokulları ve Geçici Eğitim Merkezleri'ni (GEM) bitiren öğrenciler, kayıt alanı, bilgi, beceri ve yetenekleri doğrultusunda sınavlı veya sınavsız olarak yerleştirilecek. Merkezi Sınav Puanı ile öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarına, puan üstünlüğüne göre, tercihleri doğrultusunda Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünce yapılacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Merkezi sınavla öğrenci alan okullarda merkezi sınav puanının eşitliği halinde, Ortaokul Başarı Puanı'na (OBP), öğrencinin doğum tarihine göre yaşı küçük olana, 8. 7. ve 6. sınıflardaki yıl sonu başarı puanı (YBP) üstünlüğüne, okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığına ve tercih önceliği durumlarına bakılarak yerleştirme yapılacak.

  Merkezi sınav ve yetenek sınavı ile öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarına, puan üstünlüğüne göre yerleştirme yapılacak.

  Liseye geçişte online sınav nasıl yapılacak?

  - Yerel yerleştirme

  Sınavsız öğrenci alan okullara yerleştirme işlemi, il ve ilçe Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından belirlenen ortaöğretim kayıt alanları içindeki sınavsız öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına belirlenen kontenjanlara göre yapılacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yerel yerleştirme işlemleri, okulun bağlı bulunduğu genel müdürlük ile il veya ilçe Milli Eğitim Müdürlükleri'nin sorumluluğunda bakanlık tarafından yürütülecek. Yerel yerleştirme, ortaöğretim kayıt alanı, okulların türü, okulların kontenjanı, okulların bulundukları yer, okulların pansiyon durumu ile öğrencilerin ikamet adresleri, öğrencilerin okullarda bulunuşlukları, tercihler, okul başarı puanları, devam-devamsızlık ve yaş gibi kriterler göz önünde bulundurularak yapılacak.

  Öğrenimlerini Türkiye'deki ortaokulların 8'inci sınıfına denk bir sınıfta yurt dışında bakanlığa bağlı olmayan eğitim kurumlarında sürdüren öğrenciler, öğrenim belgesi ile başvurarak merkezi sınava katılabilecekler.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow
  o-clock

  SON DAKİKA