hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Ziya Selçuk: 2019'da da LGS yapılacak

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, lise yerleştirmelerinde 3. nakil dönemi öncesinde konuştu. Yerleştirmelerde rahatlama olacağı mesajını veren Bakan Selçuk, Liselere Geçiş Sınavı'nın (LGS) 2019'da da yapılacağını söyledi. Sonrası için yeni düzenlemeye işaret etti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, İstanbul'da eğitim editörleriyle bir araya geldi. Ekim ayı içinde 3 yıllık makro plan açıklayacaklarını söyleyen Bakan, "ÖSYM, YÖK ve Milli Eğitim Bakanlığı birlikte çalışacak. Lise yerleştirmelerinde 3. nakillerde büyük ölçüde rahatlama olacak. İmam hatipli ya da olmayan hepsi benim çocuklarım. Bir çocuğu zorla bir yere yerleştirmek gibi bir derdimiz yok" dedi.

  Milli Eğitim Bakanı lise yerleştirmelerinde sistemin bir daha değişeceği mesajını verdi. Ancak bundan sonraki ilk sınavı kapsamayacağını söyleyen Bakan Selçuk şöyle konuştu:

  "LGS sisteminin getirdiği sorunların azaltılmasıyla ilgili eski ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer'le çalışıyoruz. Asıl hedef, sonraki yıllarda yapmak istediğimizi başlatmak ve kuralı yeni başlayana koymak. Yani üçüncü sınıftaki nasıl başladıysa öyle devam edecek. LGS önümüzdeki yıl yapılacak."

  Milli Eğitim Bakanı'na sınavlarda düşen net sayıları da soruldu. Bakan, "Okullarımız arasındaki eşitsizlik OECD ülkeleri arasında en yüksek oran. Üniversite sınavı lisedeki derslerden yapılmaz, bitirme sınavı değil. Üniversitenin talep ettiği konulardan yapılır" cevabını verdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Üniversiteli olamayanlar için de düzenleme üzerinde çalışılıyor. Bakan ortaokuldan sonra farklı seçeneklerin gündeme getirilmesi gerektiğine işaret etti. "Ortaokulu bitirenlere farklı kanallar açmalıyız. Meslek eğitim merkezlerinden başlayıp meslek, Anadolu teknik liselerine, her genel lise mezunuyla ilgili bir paket oluşturuyoruz. Aşağıdan gelenleri yaymak istiyoruz. Bu, yukarı çıkanları 3'te bir azaltacak" dedi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow
  o-clock

  SON DAKİKA