hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Liselere sınıf tekrarı geliyor

  Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, liselerde sınıfta kalmanın geri döneceğini açıkladı. Devamsızlık yapan öğrenciler artık sınıf tekrarı yapmak zorunda kalacak. Peki bu karar eğitime nasıl yansıyacak? Eğitim Koordinatörü Hatice Yılmaz yanıtladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  “Sayın bakanımızın eğitim öğretimle ilgili yaptığı açıklamalar yüreğimize su serpti.” 2023-2024 eğitim ve öğretim dönemi, 11 Eylül'den itibaren başlıyor. Okullarda yapılan yeni düzenlemeyle birlikte devamsızlık sınırını aşan öğrenciler, sınıf tekrarı yapacak.

  Konuyla ilgili konuşan Eğitim Koordinatörü Hatice Yılmaz, “Deprem bölgesinde yapılmış olan iyileştirme çalışmaları, okullarında eylülde başlayacak olması, o bölgede normal hayata geçişin bir parçası olacak. Öğrenciler için de uzun süren bir devamsızlıktan sonra hayata dönüş olacak. Biliyorsunuz pandemi ve deprem sonrası lise öğrencilerinin okula devam zorunluluğu ortadan kaldırıldı. Sınıf tekrarının devam mecburiyetinin ger gelmesi aslında çok önemli. Ama açık liseye geçişin önü kapatılmazsa bu sınıfta kalma ihtimali olan öğrenciler direkt açık liseye geçecektir. Biliyorsunuz ki açık liseden okul bitirmek oldukça kolay” ifadelerini kullandı.

  Liselere sınıf tekrarı geliyor

  Peki açık liseye geçişin artmaması için ne yapılabilir?

  “Tıpkı ortaokul öğrencilerinde olduğu gibi açık liseye geçişin önüne yaş sınırlandırması getirmek istiyoruz. Yani liseyi bitirme çağına henüz gelmemiş çocuğun açık liseye geçişi engellenirse çözülür bu sayede çocuklarımız lise kültürüyle okur.”

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow