Okul öncesi öğrencisine ücretsiz yemek

Okul öncesi öğrencisine ücretsiz yemek

Pazartesi okullar açılıyor. 2. dönemde okul öncesinde haftada 5 gün "ücretsiz yemek" uygulaması da pazartesi başlıyor. Milli Eğitim Bakanlığı yaklaşık 5 milyon öğrenciye okulda ücretsiz yemek uygulaması için valiliklere örnek menüyü de içeren bir kılavuz gönderdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Eğitim öğretim yılının başında ücretsiz yemekten faydalanan ve yaklaşık 1,5 milyon olan öğrenci sayısı önce 1,8 milyona çıkarıldı. Bu sayının pazartesiden itibaren 5 milyona çıkarılması için çalışmalar tamamlandı.

Ücretsiz yemek uygulamasına, ağırlık okul öncesi eğitimde olacak şekilde başlanacak ve kademeli olarak uygulamanın kapsamı ilköğretim ve ortaöğretimi de kapsayacak şekilde genişletilecek. Ücretsiz yemek uygulamasının kılavuzu, uygulanmak üzere 81 il valiliklerine gönderildi.

 Buna göre, uygulamadan okul öncesi eğitime devam eden tüm çocukların yanı sıra ana sınıfı bulunan birleştirilmiş sınıflı ilkokullara devam eden öğrencilere, yatılı bölge ortaokullarında eğitim alan ama gündüzlü öğrencilere de günlük bir öğün ücretsiz beslenme desteği verilecek.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 Okul mutfağında yemek hazırlayacak anaokulları ile bünyesinde ana sınıfı bulunan okul ve kurumların mutfak ihtiyaçları için ilgili okullara gerekli bütçe tahsisi yapıldı. Kendi mutfağında yemek hazırlanması mümkün olmayan okullarsa beslenme hizmetini yemek hazırlayan diğer kamu kurumlarından satın alacak.

Yemeklerde süt, et, kuru baklagiller olmasına dikkat edilecek. Tuz tüketim miktarı Sağlık Bakanlığı kriterlerine göre olacak. Çocuklara sıcak ve sulu yemek verilmesine özen gösterilecek. Ailelere gönderilen veli izin belgesinde de çocuğun alerjisi olduğu besinlerle ilgili bilgi alınacak.

Özel okullarda \"yemek ücreti\" krizi

Özel okullarda \"yemek ücreti\" krizi