hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Ortak sınav nasıl olacak?

  Ortak sınav hangi derslerden yapılacak? Hangi sınıflar sınava girecek ve bu sınav değerlendirmeleri nasıl olacak? Merak edilen bu sorulara Milli Eğitim Bakanlığı yanıt verdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Milli Eğitim Bakanlığı bu yıl ilk kez uygulanacak. Ortak sınava ilişkin merak edilen ve sık sorulan soruları yanıtladı.

  Ortak yazılı sınavların bakanlık tarafından ülke, il/ilçe ve okul geneli olmak üzere 3 farklı uygulaması olduğunun altı çizildi.

  Buna göre bu eğitim öğretim döneminde 6. sınıfların Türkçe matematikte ilk dönem ikinci dönem ilk yazılıları, 9 sınıfların edebiyat ve matematik derslerinde ilk dönem 2., ikinci dönem ilk yazılıları ortak olacak.

  Ayrıca bu öğretim yılı için bakanlıkça belirlenen sınavlar dışında il veya ilçe geneli ortak yazılı sınavlar da yapılabilecek.

  İl ve ilçe geneli yapılacak ortak yazılı sınavlarda çoktan seçmeli sorular kullanılacak. Gerekli altyapı hazırlandıktan sonra bu sınavlarda da açık uçlu sorular kullanılabilecek. Bunun dışında kalan tüm ortak sınavların soruları açık uçlu kısa cevaplı sorulardan oluşacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bakanlık tarafından yapılacak ortak yazılı sınavların soruları okullara gönderilecek. Sınavın değerlendirilmesi ise okul veya ölçme değerlendirme merkezi müdürlüklerince yapılacak.

  Ortak yazılı sınavlar için öğrencilerin özel bir hazırlık yapması gerekmeyecek. Ortak yazılı sınavların yapılacağı gün ve saatlerde eğitim öğretime devam edilecek, okullar tatil edilmeyecek.

  Öğrenci, 100 üzerinden aldığı puanı daha önceden olduğu gibi e-okul sistemi üzerinden görecek.

  Türkçe, Türk dili ve edebiyatı ve yabancı dil derslerinin sınavları yazılı ve uygulamalı olmak üzere iki aşamada yapılacak. Bu derslerin önce yazılı sınavları, sonra ders öğretmeni tarafından dinleme ve konuşma becerilerini ölçecek şekilde uygulama sınavları yapılacak. Dinleme ve konuşma becerilerini ölçen sınavlar ayrı ayrı puanlanacak.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow