hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  TEOG için yeni formül: 81 ilde merkez kurulacak

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Yeni sistem henüz net değil. Ama TEOG'un kaldırılmasının ardından Milli Eğitim Bakanlığı çalışmalarını tamamladı. CNN TÜRK'ün edindiği bilgiye göre, alternatifler arasından öne çıkan bir model var; başarılı okulların kendi sınavını yapması. Hatta, bu sistem hayata geçerse, liseler birbirlerininin puanlarını kabul ederek öğrenci alacak. Ayrıca, hormonlu not eleştirilerine yönelik de bakanlık bir çalışma yaptı. CNN TÜRK Muhabiri Duygu Ayaz'ın özel haberi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Prestijli okul kendi sınavını yapacak

  Milli Eğitim Bakanlığı'nın çalışması tamamlandı. Bakanlar Kurulu'nda sunum yapılacak. Taslak modelde ön planda, prestijli okulların kendi sınavlarını kendilerinin yapması öğrencilerini bu yöntem ile seçmesi yer aldı. Yani fen ve sosyal bilimler liseleri gibi özel nitelikli okullar, alacağı öğrenciyi kendi yapacağı sınavla seçecek. Öğrenciler bu okulların sınavına ortaokul not ortalamasıyla başvuracak. Hesaplamalara göre de 8'inci sınıf öğrencilerinin yaklaşık yüzde 10'unun girmesi bekleniyor. Sınavlar bakanlığın kontrolünde ve denetiminde olacak.

  İsmet Yılmaz'dan sınav sistemi eleştirisi

  Liseler birbirinin sınavını kabul edecek

  Peki öğrenciler ayrı ayrı bir çok lisenin sınavına mı girecek? Bakanlık bunun için de bir formül düşündü. Bu formüle göre bir prestijli lisenin yaptığı sınavı bir başka aynı nitelikteki lise kabul edip öğrenci alabilecek. Örneğin Ankara Fen Lisesi, Kabataş Fen Lisesi'nin yaptığı sınavı kabul edip öğrencilerini bu sınav puanı ile seçebilecek. Güzel sanatlar ve spor liselerinin ise öğrencileri sertifikasyon sistemi ile alması üzerinde duruluyor. Öğrenciler bu liselere spor, kültür, sanat, topluma hizmet, bilim başlıklarında yeralan sertifikaları ile yerleşecek. Geriye kalan öğrenciler için ise adrese dayalı yerleştirme üzerinde çalışıldı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Acar Baltaş'tan eğitim sistemi için dikkat çeken tespit

  Hormonlu not için formül: Merkezden soru gönderilecek

  Yeni sistem arayışında en çok eleştiri "hormonlu not" için yapılmıştı. Ortaokul notlarının "hormonlu" olabileceği savunulmuştu. Edinilen bilgiye göre bakanlık, her dersten yapılacak birer yazılı sınavın sorularının merkezde hazırlanması ve okullara gönderilmesi üzerinde duruyor. Buna göre öğrenciler, yılda iki kez bakanlıktan gönderilen açık uçlu sorularla kendi branş öğretmenlerinin gözetiminde sınava girecek. Değerlendirmeyi de yine branş öğretmenleri yapacak.

  15-24 yaş arası gençler için çarpıcı rakamı açıkladı

  Ölçme değerlendirme için 81 ilde merkez kurulacak

  Branş öğretmeninin vereceği notların 81 ilde kurulacak olan ölçme ve değerlendirme merkezine gönderilmesi üzerinde de duruluyor. Merkezlerin, öğrencinin ilgi alanlarını belirleyerek yeteneklerine göre hangi lise türüne gidebileceğine dair çalışma yapması planlanıyor. Bu taslak çalışmanın hayat geçip geçmeyeceği Bakanlar Kurulu'nun kararına bağlı olacak.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow