Türkiye'de yaklaşık 15 bin Suriyeli genç okuyor

Video: Türkiye'de yaklaşık 15 bin Suriyeli genç okuyor
<a class="in-news-link" href="/turkiye" target="_blank" title="Türkiye haberleri">Türkiye</a>'de 4 milyona yakın Suriyeli yaşıyor. Bu sayının içinde en çok çocuklar, gençler var. Küçük yaştaki çocukların eğitimini zaman zaman konuşuyoruz. Peki ya <a class="in-news-link" href="/universite" target="_blank" title="üniversite haberleri">üniversite</a> çağındakiler? Şu anda 15 bine yakın genç Türkiye'deki üniversitelerde <a class="in-news-link" href="/egitim" target="_blank" title="eğitim haberleri">eğitim</a> alıyor. Ama bu sayı burada yaşayan üniversite çağındaki genç Suriyelilerin yalnızca yüzde 3'ü.

Türkiye'de 4 milyona yakın Suriyeli yaşıyor. Bu sayının içinde en çok çocuklar, gençler var. Küçük yaştaki çocukların eğitimini zaman zaman konuşuyoruz. Peki ya üniversite çağındakiler? Şu anda 15 bine yakın genç Türkiye'deki üniversitelerde eğitim alıyor. Ama bu sayı burada yaşayan üniversite çağındaki genç Suriyelilerin yalnızca yüzde 3'ü.

Necip Dadam, 22 yaşında. 5 yıl önce ülkesindeki iç savaştan kaçıp ailesiyle Türkiye'ye geldi. Okulunu yarım bırakmak zorunda kaldı. Türkiye'ye geldiğinde liseye gitmek istedi. Önce Türkçeyi öğrendi sonra liseye başladı, bitirdi. Hatta yabancı öğrenci kontenjanından üniversiteli oldu. Şimdi özel bir üniversitede mimarlık okuyor.

CNN TÜRK Muhabiri Cansu Karadan'ın haberine göre; Necip gibi 15 bine yakın Suriyeli, şu anda Türkiye'deki üniversitelerde eğitim görüyor. Suriyeliler en çok sosyal bilimler, mühendislik ve sağlık bölümlerini tercih ediyor. Geçtiğimiz 2 yılda katlanarak artsa da bu sayı üniversite çağındaki Suriyelilerin yalnızca yüzde 3'ünü temsil ediyor. Yani herkes onun kadar şanslı değil.

Ne yapacağını bilemediği için eğitiminden geri kalan, üniversite okumak isteyen genç Suriyeliler için Avrupa Birliği desteği ile İnsani Gelişme Vakfı ve Bahçeşehir Üniversitesi bir proje başlattı, projenin adı Eğitim Şart. Proje kapsamında şimdilik 2 kişilik bir çağrı merkezi kurulacak. O merkezde Suriyeliler, Suriyeli öğrencilere destek olacak. Suriye'de okul müdürlüğü yaparken kendini Türkiye'de bulan Refik Hamud da projeyi destekleyerek, eğitimin Suriyeliler için çok kıymetli olduğunu söyledi. 

Suriyeli gençler için kurulacak çağrı merkezi yaklaşık bir ay sonra telefonları cevaplamaya başlayacak.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS