hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Fakültelerin başarı sıralaması şartlarında durum ne?

  KAYNAKCNN TÜRK

  Üniversite adaylarının tercih maratonu için geri sayım sürerken, yükseköğretim programları ve kontenjanları kılavuzu yayınlandı. Peki, fakültelerin başarı sıralaması şartlarında geçen seneye göre bir değişiklik var mı? Detaylar CNN TÜRK muhabiri Gaye Sude Kayışlı ve kameraman Güngör Yılmaz'ın haberinde.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  YKS sonuçları açıklandı, sıra geldi üniversite tercihlerine. 2022 YKS tercih kılavuzunun açıklanması ile adayların heyecanı daha da arttı. Şimdi 1 milyon 61 bin 689 kontenjan adaylarını bekliyor.

  Konu hakkında CNN TÜRK'e değerlendirmelerde bulunan İstanbul Aydın Üniversitesi Genel Sekreteri Sebahattin Kutlu, "Şu an 2 milyon 900 bin aday tercih hakkı kazanmış durumda. Önemli olan tercih aşamasında puanlardan ziyade başarı sıralarıdır. Puanlar çokça değişir, yıldan yıla başarı sıraları tercih yapmada daha doğru bir kılavuzdur" dedi.

  Başarı sıraları tercihlerde kullanılırken dikkat edilmesi gereken bir nokta daha var. O da fakültelerin başarı sıralaması şartları. 2022 fakültelerin başarı sıralaması şartı 2021 ile aynı oldu. Ancak yapılması planlanan hukukta ilk 100 bin şartı ilk 125 bine indirildi. Sebahattin Kutlu, "Tahmin ediyoruz ki bu yılki sınav sonuçlarını değerlendiren ÖSYM ve YÖK burada ortak bir karar aldı. Hukuk fakültelerinin eşit ağırlıkçı öğrencilerin sayıları ile sınavda ilk 100 bine girenlerin sayılarını kıyasladığımızda kontenjanların boş kalma ihtimaline karşı bir tedbir olarak görüyoruz" diye konuştu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Tıpta ilk 50 bin, diş hekimliğinde ilk 80 bin, eczacılıkta ilk 100 bin, mühendislik ve eğitimde ilk 300 bin, mimarlıkta ise ilk 250 binden girme şartı var. Sebahattin Kutlu, "Adaylara tavsiyemiz gerçekten kendi ilgi ve yeteneklerine uygun bölümleri tercih etsinler. Tercih edecekleri üniversiteleri yerinde görüp, ziyaret etsinler" ifadelerini kullandı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow
  o-clock

  SON DAKİKA