Gençler ne olmak istiyor? Hangi fakülteler gözde?

Gençler ne olmak istiyor? Hangi fakülteler gözde?

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Üniversite sınavı tamamlandı. Şimdi adaylar puanlarının açıklanmasını bekliyor. Puanlar açıklanacak, tercihler yapılacak. Kimi hayalindeki mesleği seçecek, kimi gelecek gördüğü meslekte eğitim almak isteyecek. Peki gençler ne olmak istiyor? İşte yanıtı...

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"Öğretmen ol, 3 ay yaz tatili var", "Memur ol, garantili", "Doktor ol, çok maaşı var." Bunlar eskiden ailelerin çocuklarına verdiği tavsiyelerdi. Devir değişti, şimdi meslekler de değişti.

Üniversite sınav sonuçları yakında açıklanacak. Öğrenciler tercihlerini yapacak. Son yılların gözdesi mühendislik. Mühendislik fakültelerinde boş kontenjan bulmak zor.

Üniversiteli adaylarının kimi hayalindeki işi yapmak istiyor, kimi ise kazanacağı parayı düşünüyor. Mimarlık ve inşaat mühendisliği de öğrencilerin garantili gördüğü mesleklerden.

Gençlerin hayallerinde bu meslekler olsa da uzmanlara göre bazılarını şu anda bilemediğimiz yeni mesleklerimiz olacak çok yakında. Bazıları ise öngörülebiliyor; robot teknisyeni, 3D üretim mühendisi, yapay zeka eğitmeni, dijital rehabilitasyon danışmanı onlardan bir kaçı.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber