İkinci ek yerleştirmede hangi bölümler tercih edilecek?

İkinci ek yerleştirmede hangi bölümler tercih edilecek?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, üniversiteye geçişti baraj puanın 180'den 170'e düşürüldüğünü açıkladı. Peki, bu durum kaç adayın daha tercih yapmasına kapı araladı? Adaylar hangi bölümleri tercih edebilecek? CNN TÜRK muhabiri Mustafa Berber, Ölçme ve Yerleştirme Uzmanı Emrah İskender'e sordu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yükseköğretim kurumları sınavında 180 puan barajı 170'e indirildi. Üniversite tercihi yapabilecek olan adayların sayısı arttı. Ölçme ve Yerleştirme Uzmanı Emrah İskender, "Yeni alınan karar doğrultusunda bu yıl barajın 170'e düşürülmesi durumunda tahmini olarak tercih yapabilecek olan öğrenci sayısı sayısalda 520 bine, TM alanında ise 770 bine çıkacak ve daha fazla öğrencinin tercih yapabilme durumu söz konusu olacak" dedi.

HANGİ BÖLÜMLER TERCİH DIŞI OLACAK?

Emrah İskender, ikinci ek yerleştirme ile tercih yapabilecek bu adayların belirli bölümleri tercih edemeyeceğini söyledi. "ÖSYM'nin belirlediği bir başka baraj daha var. Tıp, diş, eczacılık, mühendislik, mimarlık ve öğretmenlik alanları sayısalda. Bu baraj 170 puan üzerinde olan öğrenciler yine buraları tercih edemeyecek" diye konuştu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Türkçe-matematik yani eşit ağırlık alanında da 170 barajı ile tercih yapacak olanlar, hukuk ve öğretmenlik fakültelerini tercih edemeyecek.

Peki, 170 ile 180 arasında puan alan öğrenciler hangi bölümleri tercih edebilecek? Emrah İskender, "Matematik, fizik, kimya, biyoloji, moleküler biyoloji gibi fen fakültesi bölümlerini, ziraat mühendisliklerinin su ürünlerini, tarım bölümlerini, fizik tedavi, rehabilitasyon, hemşirelik, endüstriyel tasarım, pilotaj gibi bölümleri sayısalda yazabilecekler" yanıtını verdi.

Eşit ağırlık bölümündeyse iktisat, işletme, uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, psikoloji, sosyoloji, iç mimarlık, sosyal hizmet gibi bölümler tercih listesinde olabilecek. İkinci tercih işlemleri, 5-20 Ağustos tarihleri arasında yapılacak. YKS tercih işlemlerinin ardından boş kalan kontenjanlar üzerinden yapılacak.