ÖSYM'den YKS raporu

ÖSYM'den YKS raporu

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Öğrenci Seçme Yerleştirme Merkezi Başkanlığı, Yükseköğretim Kurumları Sınavı değerlendirme raporunu açıkladı. Raporda, herhangi bir yükseköğretim kurumunda okuyup da sınava giren adayların, lise sonda eğitim alıp da sınava giren adaylara göre daha başarılı olduğu belirtildi. İşte ÖSYM'nin hazırladığı raporun detayları...

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

YKS sonuçları açıklandı, sıra üniversite tercihlerine geldi. Peki sınava giren hangi adaylar hangi alanda başarılı oldu? ÖSYM, Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın değerlendirme raporunu açıkladı.

5 puan türünün olduğu sınavda 10 aday, 500 tam puan aldı. Raporda yer alan verilere göre herhangi bir yükseköğretim kurumunda öğrenci olupta yeniden sınava giren adaylar, lise sonda eğitim alan ve sınava giren adaylara göre daha başarılı oldu.

ÖSYM'nin detaylı analizine göre, sözel puan türünde lise son öğrencisi 496 bin aday sınava girdi. Adayların ortalama puanı 210. Yükseköğretim kurumunda eğitim gören ve sözel puan türünde 214 bin adayınsa ortalama puanı 222. Eşit ağırlı puan türünde de yükseköğretim kurumunda eğitim gören ve sınava giren adaylar lise son öğrencilerine göre daha iyi sonuç elde etti. 651 bin lise son öğrencisinin ortalama 198 puan aldığı sınavda, 108 bin yükseköğretim kurumu öğrencisi ortalama 203 puan aldı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı

Sayısal türündeyse taze bilgi üstün geldi. 373 bin lise son sınıf öğrencisi ortalama 196 puan alırken, yükseköğretim kurumuna kayıtlı 197 bin 975 aday ortalama 178 puan aldı.

Sınavda lise türleri arasında en başarılı olanlarsa fen lisesi öğrencileri oldu. 31 bin fen öğrencisinin girdiği sınavda en yüksek adayların en yükseği 492, en düşüğü ise 127 puan aldı. Fen liselilerin ortalama puanıysa 364.

Raporda adayların mezuniyet yıllarına göre bakıldığında lise son sınıf öğrencilerinin temel yeterlilik testi puan ortalaması son iki yılın en düşük ortalaması oldu.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber