Salgın süreci tercihleri etkiliyor

Salgın süreci tercihleri etkiliyor

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Üniversite adaylarını tercih heyecanı sardı. Marmara Bölgesi'nde tercih yapacak adaylar üzerinden yapılan bir araştırma, küresel salgının etkilerini gözler önüne serdi. Araştırmada özellikle tıp, hemşirelik ve psikoloji ile öğretmenlik gibi bölümlere ilginin daha da arttığı görüldü.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Sınav bitti, üniversite adaylarını tercih telaşı sardı. Yapılan bir araştırma, bu yılki tercihlerde salgının etkisini gözler önüne serdi. Yapılan araştırma özellikle sağlık sektörüne ilginin arttığı görüldü. İKÜ Rektörü Prof. Dr. Hanife Öztürk Akkartal, "Pandemiden etkilenmeleri meslek seçimi açısından büyük önem taşıyor, bunu tespit ettik. Tıp, hukuk, psikoloji, hemşirelik, öğretmenlik ve teknoloji alanlarına yoğun ilgi olduğunu, öğrencilerin tercihlerini bu yönde yapmayı düşündüklerini gördük" dedi.

Prof. Dr. Hanife Öztürk Akkartal'a göre adayların bu yönelimi, ilerisi için umut verici. Akkartal, "Öğrencilerimizin idealist olduğunu burada tespit ediyoruz. Bana sorarsanız öğrencilerimiz zaten kutsal olan bu mesleklere büyük önem veriyorlar, bu da çok güzel bir şey" diye konuştu.

Tercih sürecinde ailelere de büyük görevler düşüyor. Prof. Dr. Akkartal, "Pandeminin etkisini de dikkate alarak öğrenci adaylarımızın psikolojisini özellikle incelemeleri ve buna uygun davranmaları yerinde olacaktır" ifadelerini kullandı.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber