Sınavda başarının püf noktaları | Video

Sınavda başarının püf noktaları | Video

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Öğrenciler hayallerindeki üniversiteye girebilmek için cumartesi günü ter dökecekler. Peki, sınavda başarılı olmanın püf noktaları neler? CNN TÜRK Muhabiri Sema Akbulut ve kameraman Ceyhun Bür, Eğitim Uzmanı Koray Varol'a sordu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Öğrencilerin aylardır hazırlandıkları Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) kapılarını çaldı. İki oturumdan oluşan YKS'nin ilk oturumu 27 Haziran Cumartesi günü gerçekleşecek. Öğrenciler cumartesi saat 10:15’te Temel Yeterlilik Testi'ne (TYT) girecekler. İkinci oturum ise 28 Haziran Pazar günü olacak. Saat 10:15'te Alan Yeterlilik Testi (AYT), ardından 15:45'te Yabancı Dil Testi (YDT) yapılacak.

Hepsinin tek bir amacı var; o da sınavda başarılı olup hayallerindeki üniversiteye yerleşmek. Peki, sınavda başarılı olmanın püf noktaları neler? CNN TÜRK'e konuşan Eğitim Uzmanı Koray Varol, şunları söyledi:

"Sınavın ana dinamikleri odaklanmadır. Bir öğrenci ne kadar iyi odaklanırsa o kadar çok şey yapabilir. 'Bunu yapabilirim' sesi bize çok iyi gelen, sınavı yönetmemizi sağlayan bir şey. Zaman yönetimi önemli bu süreçte. Çünkü zaman, çocuk ne kadar iyi yönetirse o kadar verimli kullanır. Kalan zamanda yapamadıklarına bakmaları, orayı iyi yönetmeleri önemli. Sınavı erken bitirirlerse erken çıkmasınlar, tekrar kitapçığı ve optik formu kontrol etsinler. Dış etkenlerden etkilenmemeye çalışsınlar."

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber