hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  YÖK'ten 47 bölüme 700 TL burs

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  KAYNAKCNN TÜRK

  YÖK, 47 lisans programının teşvik edilmesi için bu programları tercih eden adaylara burs vereceğini duyurdu. Geçen sene 625 lira olan burs bedeli bu sene 700 liraya yükseltildi. Peki hangi programı tercih edecek olan adaylar bu burstan yararlanabilecek? Adaylarda aranan kriterler ne olacak? İşte detaylar...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Üniversite tercih dönemi başladı, Yükseköğretim Kurulu harekete geçti. YÖK, öncelikli alanlardaki 47 lisans programının teşvik edilmesi için bu sende burs desteği sağlanacağını duyurdu. 2016 yılında başlayan uygulamada, geçen sene 625 lira olan burs bedeli bu sene 700 liraya yükseltildi. 

  O bölümleri tercih edenlere 700 TL burs

  Peki hangi lisans programlarını tercih eden adaylara burs desteği sağlanacak? YÖK'ten yapılan açıklamaya göre, ziraat mühendisliği, bahçe bitkileri, bitki koruma gibi ziraat programları, orman endüstri mühendisliği, yaban hayatı ekolojisi yönetimi gibi orman programları, balıkçılık teknolojisi, su bilimleri mühendisliği gibi su ürünleri programları, jeoloji, maden, hidrojeoloji mühendisliklerini içeren yer bilimleri programları, veterinerlik fakülkteleri, astronomi ve uzay bilimleri programlarıyla alt dallarında bulunan fakülteleri tercih eden adaylar YÖK başarı bursundan yararlanabilecek. Adaylar detaylı listeye YÖK'ün internet sitesinden ulaşabilecek.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Burs için ilk üç sıraya yerleşmek şart

  YÖK başarı bursları için belirli kriterler de bulunuyor. 700 liralık bursa hak kazanmak isteyen adayların Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması, belirlenen programlara ilk üç sırada yerleşmesi, yerleştikleri programın yaptıkları tercihlerin ilk 15 sırasında olması, daha önceden  lisans derecesine sahip olmaması ve ilk tercih döneminde yerleşmesi gibi şartları yerine getirmesi gerekiyor.

  Adaylar öğrenim gördükleri sürede eğer YÖK'ten burs almaya hak kazanmışsa diğer burs ve kredilerindeyse bir kesilme olmayacak .

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow
  o-clock

  SON DAKİKA