hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  251 bin 830 e-mevduat haczi sistemden silindi

  SGK deprem bölgesindeki işveren ve emeklilerin hak ve alacakları üzerindeki haciz işlemlerini kaldırdı. Ayrıca genel sağlık sigortası prim borçları da 31 Ağustos'a kadar ertelendi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  SGK deprem bölgesindeki işveren ve emeklilerin hak ve alacakları üzerindeki haciz işlemlerini kaldırdı. Bu kapsamda bölgedeki toplam 251 bin 830 e-mevduat haczi sistemden kaldırıldı. bununla birlikte, emekli maaş hacizlerinin de 31 Ağustos 2023'e kadar ertelenmesi kararlaştırıldı.

  Ayrıca, erteleme kapsamındaki borçlar nedeniyle yapılan icra takipleri durdurulacak, erteleme süresince yeni icra takip dosyaları açılmayacak. Erteleme kapsamındaki borçlar için daha önce haczedilmiş olan menkul ya da gayrimenkul mallar üzerindeki hacizlerin baki kalması kaydıyla hacizli malların satış işlemleri erteleme süresince yapılmayacak, hacizli araçların yakalamaları kaldırılacak.

  Erteleme kapsamındaki borçlara azami 24 ay süre ile tecil faizi alınmaksızın ve ilgili mevzuat kapsamında belirtilen diğer şartların sağlanması şartıyla tecil ve taksitlendirme yapılacak.

  Kurum, depremden etkilenen illerdeki işverenlerin bu illerdeki iş yerlerinde bu yılın ocak, şubat ve mart aylarına ilişkin muhtasar ve prim hizmet beyannamelerini 26 Mayıs 2023'e kadar vermeleri, 6 şubat öncesi yasal ödeme süresi geçmiş borçlarını ve ertelenen prim borçlarını 31 Ağustos 2023'e kadar ödemeleri kaydıyla teşviklerden yararlanacaklarını da duyurdu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bölgedeki Bağ-kur sigortalılar da 6 Şubat'tan öncesi yasal ödeme süresi geçmiş borçlarını ve ertelenen prim borçlarını 31 Ağustos 2023'e kadar ödemeleri halinde teşviklerden faydalanmaya devam edecek.

  Genel sağlık sigortası prim borçları da 31 Ağustos'a kadar ertelendi. 6 Şubat öncesi vadesi geçmiş genel sağlık sigortası prim borçlarına 31 Ağustos'a kadar gecikme cezası ve gecikme zammı uygulanmayacak.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow