ABD'de borç krizi büyüyor! Ülke ekonomik felakete doğru mu gidiyor?

ABD'de borç krizi büyüyor! Ülke ekonomik felakete doğru mu gidiyor?

{ title }

SONRAKİ VİDEO

ABD'de "borç tavanı" artırılmazsa ülke haziranın ilk günlerinde temerrüde düşecek. Geçen her dakikayla birlikte ekonomik felaketin giderek yaklaştığı ülkede, siyasetçiler hala mutabakata varamadı. Hazine Bakanı ise Hazine'deki paranın 5 Haziran'da biteceği uyarısını yaptı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"Çok yaklaştık, umutluyum." ABD Başkanı joe Biden, ülkenin eşiğinde bulunduğu "borç tavanı" krizi hakkında bu sözleri söyledi. Biden'ın sözlerine rağmen başkent Washington'da Cumhuriyetçiler ve Demokratlar arasında henüz mutabakat sağlanamadı. Kongre'nin haziran başına kadar borç tavanını yükseltmemesi durumunda, ABD devleti daha fazla borçlanamayacak. Bu da borçların ödenemeyip ülkenin tarihinde ilk kez temerrüde düşmesine yol açacak.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, daha önce 1 Haziran olarak verdiği temerrüde düşme tarihini revize etti. Yellen, Hazine'nin 5 Haziran itibarıyla borçlarını ödeyemeyecek hale geleceği konusunda Kongre'yi uyardı. Ekonomik felaketten kaçınmak için borç tavanının derhal artırılması çağrısı yaptı.

Cumhuriyetçiler, Demokratların mevcut borç tavanı yasa tasarısına karşı çıkıyor. Talepleri, bütçenin kısılması ve sosyal güvenlik programlarına ek önlemler getirilmesi. Demokratlarsa Cumhuriyetçileri "Kongre'yi esir almakla" suçluyor ve talepler karşısında taviz vermeyeceklerini söylüyor. İki taraf arasında arabuluculuk rolünü ise yıllarca senatörlük yapan ABD Başkanı Joe Biden yürütüyor.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber