hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Altın fiyatlarının gidişatı ne olur? Yeniden rekor bekleniyor mu, yatırımcı ne yapmalı?

  KAYNAKCNN TÜRK

  Geçen haftalarda peş peşe rekorlar kıran altın güne sakin başladı. Peki, yatırımcılar için bu bir fırsat mı? Tekrar rekor bekleniyor mu? CNN TÜRK ekibinden Ceren Meriç, altında son durumu Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş ile aktardı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   İslam Memiş'in değerlendirmeleri şöyle:

  "BURALAR ALIM FIRSATI, MUTLAKA DEĞERLENDİRMELİ"

  Gram altın şu anda serbest piyasalarda, kapalı çarşı piyasasında 2410 lira seviyesinde. Ons altın 2193 dolar seviyesinde. Geçen haftayla bu haftayı mukayese ettiğimiz zaman ons altın tarafında 33 dolar civarında bir yükseliş yaşanırken, gram altın tarafında 100 lira seviyesinin
  altında bir düşüş var. Neden? Çünkü içeride altında bir kaos havası vardı, bir arz tarafında problemler vardı, talep tarafında ciddi bir patlama vardı. Dolayısıyla da bu sorunlar yavaş yavaş çözüldü. İçeride makas aralıkları çok açılmıştı, burada da problemler çözüldü. Altın fiyatları sonuçta geriledi. Ama bu gerileme, bu düşüşlerin çok kalıcı olmayacağını düşünüyorum. Bu düşüşler, bu gerileme, bu yatay süreç tekrar yerini yükselişlerine bırakacaktır. Altın tarafında alım yönünde bekleyişi olanlar, eline yeni TL geçenler, düğün yapacaklar, altın borcu olanlar bunları bir fırsat olarak görmeli, buraları mutlaka değerlendirmeli. Çünkü bu yıl 3000-3500 lira aralığıyla alakalı beklentilerimiz halen geçerli. Ons altın tarafında 2350 dolar seviyesiyle alakalı beklentilerimiz geçerli. Bu baskılanma, bu düşüş trendi çok uzun sürmeyecektir. Kısa vadeli bir dinlenme ve gerilemedir. Bundan sonra yön tekrar yukarı. Bir sonraki ataklarda 2500, devamında 2700 direncini takip etmeyi sürdüreceğiz. Altın fiyatları yine her ay yeni bir rekor tazeleri yoluna devam edecektir. Özellikle bundan sonraki süreçlerde altın fiyatlarında düşük bir seyir görmemiz ihtimali zayıflıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Altın fiyatlarının gidişatı ne olur Yeniden rekor bekleniyor mu, yatırımcı ne yapmalı

  ALTIN İTHALATI İÇİN YENİ KARAR

  Geçen yıl altın ithalat tarafına bir kota uygulaması gelmişti, ithalat yasağı vardı ve içeride külçe altınlara 3 bin dolar gibi bir işçilik vardı. Bankalarla serbest piyasalar arasındaki makaslar da oldukça açıktı ve dolayısıyla da bu fiyat farklılığı halen devam ediyor. Geçen hafta yine ciddi bir talep yaşandığı için altın fiyatlarında da hızlı bir yükseliş gördük. Dolayısıyla da rafineler altın üretmeye yetişemedi. Hazine ve Maliye Bakanlığı dün akşam saatlerinde kendi internet sayfasında kamuoyuna 'Artık kuyum ticareti yapan yetki belgesi olan işletmeler kamu bankalarına, Ziraat Bankası'na, Vakıf Katılım Bankası'na gidecekler. Burada ne kadar altın istiyorlarsa müracaat edecekler, parasını verecekler ve altınlarına ulaşabilecekler' diye bir tebligat yayımladı. Artık arz tarafındaki problemleri de bu şekilde çözmüş olacak. Ama hangi fiyattan verecek, ne kadar karşılayacak tarafı belirsizliğini koruyor. Kamu bankaların zaten böyle altın satma, altın verme yetkisi var. Ama bu ekstra bir durum olduğu için içerideki bu talep tarafındaki durumu rahatlatan bir gelişme olarak bakacağız.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow