hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Asgari ücrete ne kadar zam olacak?

  Asgari ücret zammı milyonlarca çalışanın merak konusu. Gözler ocak ayında yapılacak zamma çevrildi. Peki beklentiler ne? CNN TÜRK ekibinden Kübra Aydın ve Alper Öztürk SGK Uzmanı Melis Elmen’e sordu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Milyonlarca çalışanın gözü kulağı, asgari ücrete yapılacak olan zamma çevrildi. Temmuz ayında 8 bin 506 lira olan asgari ücrete yaklaşık 3 bin lira zam yapılmıştı.

  Asgari ücret temmuz ayındaki ara zamla birlikte 11 bin 402 lira olmuştu şimdi gözler ocak ayına çevrildi, peki ocak ayındaki zam beklentisi neler?

  SGK Uzmanı Melis Elmen bu soruya, “2023 yılı ocak ayında 8506 TL’den temmuz ayında 11.402 TL’ye çıktı, 3000 liralık artış oldu. Eskiden senede bir zam gelirken şimdi tekrar altı ayda bir zamma döndü. Ekonomik olarak işverene yükü sebebiyle iş, ticaret vesaire dünya genelinde problem olduğu için en fazla 13.000 TL’ye çıkması planlanıyor” şeklinde yanıt verdi.

  Asgari ücrete ne kadar zam olacak

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Öte yandan asgari ücrette %40'lık bir yükseliş de beklentiler arasında. “2023 yılı enflasyon yanına yetişmesi adına en az %40 beklentimiz de var, bu da yaklaşık 15.000 TL’ye denk geliyor.

  Enflasyon oranıyla eşit zam gelirse asgari ücret 20 bin TL olacak. “Gerçek enflasyon oranında zam yapılacak olan zam yapılırsa ki herkesin beklentisi bu yönde, en az 20.000 TL’ye çıkması talep ediliyor.”

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow