hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Asgari ücrette 'ara zam' olacak mı? Uzman isim detayları aktardı

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Gündemin sıcak başlıklarından biri olan “Asgari ücrete ara zam gelecek mi?” sorusu hakkında kulislerde ne konuşuluyor ve olasılıklar ne? CNN TÜRK muhabiri Emel Telli, SGK Dernek Başkanı Emin Yılmaz ile değerlendirdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  SGK Dernek Başkanı Emin Yılmaz konu ile ilgili şu ifadeleri kullandı;

  "Asgari Ücret Komisyonu toplamda 15 kişi üzerinden değerlendiriliyor. Buna Çalışma Bakanlığı üzerinden başkanlık yapılarak 5 kişi, iş sendikasını temsilen 5 kişi ve işveren sendikasını temsilen 5 kişi üzerinden toplanıyor. Burada ana olarak toplantıda enflasyon verileri üzerinden değerlendiriliyor. Gerekli görülürse buna da bir refah payı eklentisi yapılıyor.

  Enflasyon bulgusu burada belirleyici nokta olunca ilk altı aylık enflasyon bir sonraki 7 aydan yani temmuzdan sonraki ücretleri belirlemede önemli bir rol oynuyor. Ocak ayında açıklanan enflasyon oranımız yüzde 6.65, şubat 3.15, mart 2.29, nisan 2,39, mayıs ve haziran ayları takip eden ayın 3’üne kadar açıklanacak. Şu anda onlarla ilgili net bir bilgi yok.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Dört aylık veri üzerinden enflasyon verisine baktığımızda yüzde 15.22’ye geliyor. Yıllık bazda yüzde 43.68’e gelmiş oldu. Merkez Bankası başkanımızın geçmiş günlerde yapmış olduğu açıklamalar doğrultusunda haziran ayına kadar beklenti yüzde 21.13 üzerinden değerlendirildi.  Somut veriye ulaştığımız ve asgari ücreti oranladığımız zaman rakamları tespit edebiliyoruz."

  iğğAsgari ücrette ara zam olacak mı Uzman isim detayları aktardı

   

   

  Sıradaki Haber adv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow