Asgari ücrette beklenti ne?

Asgari ücrette beklenti ne?

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Asgari ücrette gözler 5 Haziran'da. 5 Haziran’da TÜİK, mayıs ayı enflasyonunu açıklayacak ve bu rakama göre asgari ücrete yapılacak zam oranı netleşecek. Peki asgari ücrette tahminler ne yönde? Zam oranı maaşlara nasıl yansıyacak? CNN TÜRK Muhabiri Merve Tokaz, Ekonomist Muhammet Bayram’a sordu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Milyonlarca asgari ücretli için geri sayım başladı. Gözler 5 Haziran'da. 5 Haziran’da TÜİK, mayıs ayı enflasyon oranını açıklayacak. Peki ya asgari ücrette parametreler ne olacak? Maaşlara nasıl yansıyacak?

Ekonomist Muhammet Bayram bu soruya, “Asıl buradaki parametremiz 500 dolar ve 6 aylık enflasyon, buna göre enflasyon rakamı çıkacak ve bununla beraber de en büyük referans değerimiz sayın cumhurbaşkanının kamu işçisine açıkladığı yüzde 45'lik zam. Eğer refah payı da eklenirse yüzde 45'lik bir artış olmasını bekliyoruz” şeklinde yanıt verdi.

Asgari ücrette beklenti ne

Bayram, masadan çıkacak oranların maaşlara yansımasını ise “Burada senaryolarımız var. Yüzde 25 olursa sadece enflasyon dikkate alınırsa 10 bin 634 TL. Yüzde 30 olursa 11 bin 59 TL. Yüzde 40 olursa refah payı eklenmiş bir şekilde 11 bin 910 lira. Kamu işçisine yapılan zam referans kabul edilip aynı oranda yapılırsa 12 binler seviyesinde olur ki benim tahminim yüzde 45'ler seviyesinde” şeklinde açıkladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Peki olası yüzde 45'lik zammın işverene etkisini azaltmak için hangi formüller uygulanabilir?

Bayram bu soruya da “500 dolar seviyesinde kabul edilmiş bir rakam ama işverene bir maliyeti var. Ücretler üzerinden tek tarife uygulanabilir. Yine aynı şekilde tarife güncellenebilir. Yeniden değerleme oranı arttırabilir. Yine burada ücretlerin beyandan verme durumu var bunun da yolu açılmalı” sözleriyle yanıt verdi.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber