Asgari ücrette olası rakamlar neler?

Asgari ücrette olası rakamlar neler?

2023 yılının sonuna yaklaşılırken milyonlarca kişiyi ilgilendirecek asgari ücrete ilişkin de tahminler artıyor. Peki ocak ayında belirlenecek yeni asgari ücrete ilişkin olasılıklar neler? CNN TÜRK Muhabiri Merve Tokaz ile kameraman Ümit Sertabiboğlu, SGK Uzmanı Özgür Kaya’ya sordu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Eylül ayı enflasyonu açıklandı. Gözler bir kez daha asgari ücret zammına çevrildi. Asgari ücrette belirleyici nokta 6 aylık enflasyon verileri toplamı. Peki asgari ücrette tahmini rakam ne?

Asgari ücrette olası rakamlar neler

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya konuyla ilgili, “2023 yılının ikinci altı aylık enflasyon rakamlarına baktığımızda şu an 3 aylık enflasyon oranı yaklaşık olarak yüzde 25 seviyesinde. Temmuz, ağustos ve bugünü de ilave ettiğimizde yüzde 25'e ulaşmış olduk. Bunun üzerine ne gelecek bundan sonra ekim, kasım ve aralık aylarındaki enflasyon rakamı gelecek, Merkez Bankası’nın tahminine baktığımızda bu oran yüzde 68 seviyesinde. Yüzde 35'i biz baz alacağız yüzde 35’lik rakam asgari ücret artışına bu şekilde yansıyacak. Yaklaşık olarak 15 bin küsüratı var bunun. Yani 1 Ocakt’an itibaren asgari ücretin 15 bin liranın altında olma ihtimali yok. Bu ne anlama geliyor? 3.500 gibi bir zam oranı anlamına geliyor. Tabi buna göre asgari ücretin işverene maliyeti 20 bin liranın üzerine çıkmış olacak” ifadelerini kullandı.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber

EKONOMİ | SON DAKİKA