hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  BDDK'dan deprem bölgesinde bankacılık önlemleri

  Deprem bölgesinde bankacılık faaliyetlerine ilişkin önemli tedbirler alındı. BDDK Başkanı tarafından duyurulan o tedbirlere göre, 10 ilde kredi kartı taksit sayıları ve kart limitleri 2 katına çıkarıldı. Asgari ödeme oranı yüzde 40'tan yüzde 20'ye düşürüldü. Önemli önlemlerden biri de deprem bölgesinde temassız ödemelere ilişkin oldu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, "asrın felaketi" olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen depremler nedeniyle alınan önlemler hakkında bilgiler verdi.

  Akben, depremlerin hemen ardından BDDK olarak çalışmalara başladıklarını vurgulayarak, olağanüstü hal ilan edilen illerde yerleşik kişilere yönelik hızlı bir şekilde bir dizi kararlar aldıklarını bildirdi. Bu kapsamda 1 Mart 2024'e kadar alınan tedbirlere göre:

   BDDKdan deprem bölgesinde bankacılık önlemleri

  Yeni kullandırılacak veya yeniden yapılandırılacak kredi vadelerinin kredi vade sınırlarına tabi tutulmayacak. Kredi kartı taksit sayısı, kredi kartı limitleri 2 katına çıkarılacak. Kredi kartı asgari ödeme oranı yüzde 20 olarak belirlenecek. Kredi kartı borçları için bankaların ödemesiz dönem tanıyabilmelerinin önünü açarken, geliri tespit edilemeyen müşteri için belirlenebilecek kredi kartı limitini 5 bin liraya çıkacak. Ayrıca, müşterilerin kredi ödemelerinin ertelenmesinin kredi vade sınırlamasında dikkate alınmaması sağlanacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  BDDK Başkanı Akben, cebe havale işleminde günlük işlem limitinin 5 bin liraya yükseltildiğini belirterek, müşterilerin bilgileri dışında kart kullanımlarının engellenmesini teminen de kartlı ödemelerde yapılacak ilk temassız işlemlerde şifre girilmesini sağladıklarını kaydetti.

  Akben, deprem bölgesindeki vatandaşların bankacılık hizmetlerinden faydalanmalarının sağlanması için hizmetlerin mobil ve konteyner şubelerle desteklenmesi talimatının da bankalara verildiğini söyledi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow