BES'te devlet katkısı arttı

BES'te devlet katkısı arttı

Bireysel Emeklilik Sistemi'ne (BES) katılanların sayısı her geçen gün artıyor. Sistemde en az 10 yıl kalanlar 56 yaşında emekli maaşı alabiliyor. Peki bu sene BES'te devlet katkısı ne kadar oldu? CNN TÜRK Muhabiri Gökçe Tümer, Sosyal Güvenlik Uzmanı Emin Yılmaz’a sordu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bireysel Emeklilik Sistemi’ne olan talep git gide artıyor. Sistemde 10 yıl kalan kişiler, 56 yaşında emekli olabiliyor. Bu sisteme devletin verdiği teşvik ise azımsanamaz nitelikte.

CNN TÜRK Muhabiri Gökçe Tümer, “Katkı payı geçen sene yüzde yirmi beşti. Yani sisteme 10 bin lira yatıran 2500 TL katkı payı alıyordu. Asgari ücretin de artmasıyla devletin katkı payı da arttı” ifadelerini kullanırken, Sosyal Güvenlik Uzmanı Emin Yılmaz da “Bu sene yüzde 30’a yükseltildi. Örnek verecek olursak 10 bin TL yatırdıysanız geçen sene bu 2500 TL idi bu sene 10 bin TL’de 3 bin TL gibi bir rakam olmuş oldu” şeklinde konuştu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Son açıklanan rakamlara göre geçen sene bireysel emeklilik sitemine 40 milyar liraya yakın para yatırıldı. Bu sene bireysel emeklilik siteminde değişen tek şey oranlar olmadı. Geçen sene sonuna kadar limiti aşanlar, aşan kısmı için devlet katkısı alamıyorlardı. Yeni yapılan düzenleme ile bu sorun çözüldü.

Yılmaz bu durumu da “2023 için asgari ücret 10 bin 8 TL yıllık bazda 12 ile çarptığınızda 120 bin lira ve bunun yüzde 30’unu 36 bin lira avantaj sağlamış oluyor. Eğer siz sistem içinde 120 bin değil de 200 bin yatırırsanız aradaki 80 bin TL bir sonraki döneme devroluyor. Böylece o zamanki devlet katkısı da alınmış olacak” sözleriyle açıkladı.

BES'te unutulmaması gerekenler de var. Sistemde en az 3 yıl kalındığında paranın yüzde 15’ini, 6 yıl kalındığında yüzde 35’ini, 10 yıl kalındığında yüzde 60’ı hak ediliyor. Emeklilik, vefat ve maluliyet gibi durumlarda yüzde yüzü alınabiliyor.

BES 2022 getirileri belli oldu

BES 2022 getirileri belli oldu