hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  BES'te kısmi ödeme dönemi başlıyor

  Bireysel Emeklilik Sistemi’nde kısmi ödeme dönemi başlıyor. BES'te sözleşme sonlandırılmadan birikimlerin yüzde 50'sine kadar olan kısmı, konut alımı, evlenme, doğal afet ve eğitim harcamaları için kullanılabilecek.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Geçtiğimiz dönem Meclis’te kabul edilen düzenlemelerden biriydi. Bireysel Emeklilik Sistemi'nde kısmi ödeme uygulaması düzenlemesi Meclis’ten geçti ama ayrıntılar ve koşullar merak ediliyordu. Buna ilişkin ayrıntılar ortaya çıkmaya başladı.

  Buna göre bireysel emeklilik katılımcıları sözleşmelerini sonlandırmadan, konut alımı, evlenme, doğal afet ve eğitim gibi durumlarda birikiminin yüzde 50'si kadarını kullanabilecek. Kısmi ödeme tutarı başvuru sonrasında gerçekleşecek. Devlet katkısının oranı ise talep durumuna göre değişecek.

  Doğal afet ve eğitim durumunda kısmen ödenen tutarın yüzde 25'i oranında devlet katkısı verilecek. Eğitim halinde yapılan kısmen ödemelerde sözleşme sonlandırma süresi 4 yıl olacak. Doğal afet durumunda ise kısmen ödeme için süre şartı aranmayacak.

  BESte kısmi ödeme dönemi başlıyor

  Öğrenciler, 4 yıl boyunca kendi hesabından kısmen ödeme alarak eğitim masraflarında kullanabilecekler. Eğitim için başvuranlar aylık üç aylık yıllık gelir sigortası ürünü olarak faydalanılacaklar.

  Kısmi ödemeden sözleşmeleri en az 5 yıl yürürlükte olan ve katkı payını ödemiş katılımcılar faydalanabilirken, her 5 yılda bir kısmi ödeme imkanından yararlanılabilecek. Öte yandan kısmen ödeme başvurusu yapanlar sözleşmelerini 3 yıl boyunca sonlandıramayacak.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow